5 powodów, dla których warto kupić dziecku puzzle i układanki edukacyjne

Puzzle czy układanki edukacyjne to popularna rozrywka dla najmłodszych. Obecnie znajdziesz mnóstwo ich rodzajów na rynku. Większość z tych gier edukacyjnych jest bezpieczna i opracowana przez specjalistów, którzy doskonale wiedzą, co interesuje maluchy i jak poprzez zabawę skłonić je także do nauki. Jak układanie i dopasowywanie puzzli i układanek wpływa na rozwój dziecka? Doskonale je rozwija! Już teraz sprawdź pięć powodów, dla których warto je kupić swojemu dziecku!

Rozwijają wyobraźnię przestrzenną

Dopasowywanie różnych elementów o ciekawych kształtach i kolorach to świetny trening dla młodego umysłu. Jak powszechnie wiadomo, jest on niezwykle bystry i szybko przyswaja nowe informacje. Układanki czy mnóstwo puzzli edukacyjnych to rewelacyjny wstęp dla malucha do poznawania świata symboli. Dla niego to także rozpoczęcie obserwowania świata oraz dostrzeganie różnic i podobieństw, przyczyn i skutków czy innych zależności. 

Uczą skupienia na jednym zadaniu

Dzieci zazwyczaj potrzebują wielu różnych zabaw. Ich zainteresowanie daną rozrywką jest zależne od humoru, poziomu energii czy sytuacji, w której się obecnie znajdują. Poprzez to, jaką zabawę oferujesz swojemu dziecku, masz wpływ na jego stan emocjonalny. Istnieją wspaniałe rozrywki psychoruchowe, plastyczne czy takie, które skupiają umysł na jednym zadaniu. Są świetne na wieczór, kiedy pociecha skończy już wszystkie inne zajęcia i powoli trzeba ją szykować do snu. Niektóre puzzle edukacyjne relaksują i wyciszają dziecko.

Dają satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania

Dziecko często potrzebuje dużego poczucia niezależności. Oczywiście jest to przede wszystkim zależne od etapu rozwoju, na którym się znajduje dana pociecha. Jednak większość z nich z chęcią przy odpowiednim wsparciu dorosłego z chęcią podejmuje się nowych wyzwań, chcąc je wykonać samodzielnie. Dlatego warto dać dziecku sprawdzić swoje umiejętności. To rewelacyjny sposób na zbudowanie w nim silnego poczucia własnej wartości. Przy układaniu puzzli nie ma wygranej ani przegranej, dlatego łatwiej będzie mu uczyć się próbowania nowych rzeczy do momentu, aż uda mu się je prawidłowo wykonać. 

Rozwijają zdolności manualne

Rozwój fizyczny dziecka dotyczy przede wszystkim dwóch obszarów: motoryki dużej, czyli sprawnego poruszania się, a także motoryki małej, która bazuje na sprawnemu operowaniu dłońmi. Koordynacja oko-ręka jest niezwykle ważna w okresie rozwoju malucha. To wtedy uczy się on prawidłowego dotykania i chwytania różnych przedmiotów, co ma także wpływ na jego psychikę. Natomiast układanki edukacyjne to świetny pomysł na przyjazny rozwój umiejętności dziecka w obszarze motoryki małej.

Wspierają obserwowanie postępów dziecka

 Obserwując swoje dziecko podczas zabawy, można wyciągnąć wiele wniosków na temat jego temperamentu, zainteresowań czy sposobów efektywnego radzenia sobie w różnych sytuacjach. Puzzle czy układanki edukacyjne to świetna metoda na to, aby zauważyć, jak wiele postępów uczynił w ostatnim czasie twój podopieczny. A może są jeszcze obszary, w których należy go prawidłowo wesprzeć? Zabawa z puzzlami pozwoli ci to także zaobserwować. Warto przechowywać takie informacje, bo są niezwykle cenne dla ogólnego rozwoju twojego malucha. Mogą także przydać się w przyszłości podczas ewentualnych konsultacji psychologicznych.

Czy już znalazłeś puzzle albo układankę edukacyjną dla swojego malucha? Gorąco cię do tego zachęcamy! Powodzenia w prawidłowym wspieraniu rozwoju swojego dziecka!