Aerial yoga, czyli joga na hamakach

Aerial yoga – czym wyróżnia się ten styl?

Wśród różnych rodzajów ćwiczeń i dyscyplin sportowych znajduje się również joga, posiadająca niezwykle długą tradycję. Uprawianie jogi ma na celu przede wszystkim osiągnięcie harmonii ciała i umysłu, rozciągnięcie i wzmocnienie. Warto jednak wiedzieć, że jogę można podzielić na kilka rodzajów. Jednym z nich, bardzo młodym, bo powstałym w 2006 roku, jest aerial yoga. Jest to odmiana, zapoczątkowana przez akrobatkę i tancerkę, Michelle Dortignac, która zaczęła praktykować jogę w hamakach. Ten rodzaj wysiłku fizycznego zaliczany jest do tzw. slow fitnessu, czyli aktywności fizycznej, która ma za zadanie rozluźniać i rozciągać. 

Jak wygląda aerial i jakie korzyści niesie ze sobą uprawianie go?

Joga w hamakach stanowi połączenie tańca, akrobatyki, stretchingu, fitnessu i jogi. Dodatek hamaka, nazywanego też chustą lub szarfą do jogi stanowi pewne ułatwienie dla osób praktykujących. Podwieszony pod sufitem materiał jest wsparciem, dzięki czemu łatwiej jest nam się zrelaksować i oczyścić umysł. Używanie hamaka pozwala na głębokie rozciąganie oraz stanowi doskonałą podporę przy wykonywaniu pozycji odwróconych. Praktykowanie w pozycji do góry nogami w znaczący sposób poprawia ukrwienie oraz dotlenienie mózgu oraz ogólną koordynację ruchową. W tym miejscu warto zaznaczyć, że aerial yoga to aktywność dla wszystkich, niezależnie od płci, wieku i aktualnej kondycji fizycznej. Warto jednak mieć świadomość, że ćwiczenia są bezpieczne tylko w momencie, w którym wykonuje się je prawidłowo. 

Aerial to joga, która wyróżnia się wieloma zaletami. Za jedną z najważniejszych można uznać to, że pozwala ona na wyeliminowanie ciężaru własnego ciała. Podczas praktyki, obciążenia stawów i kręgosłupa przenoszone są na materiał. Dzięki temu joga na hamakach polecana jest przede wszystkim osobom z wadami postawy. Po jakimś czasie praktykowania można zauważyć uelastycznienie stawów oraz zdecydowane rozciągnięcie wielu partii mięśni. Oprócz fizycznych korzyści, aerial yoga niesie ze sobą również korzyści psychiczne. Praktykowanie tej odmiany jogi pozwala się wyciszyć, zrelaksować i podnieść swoją pewność siebie, a także otworzyć się na nowe doświadczenia oraz poprawić samopoczucie. Jeżeli szukasz aktywności dla siebie, a do tej pory nigdy nie praktykowałeś jogi na hamakach, to polecamy spróbować tego rodzaju wysiłku fizycznego. Szczególnie, jeśli szukasz czegoś, co pozwoli ci na rozciągnięcie mięśni oraz zrelaksowanie się i wyciszenie. Joga na szarfach to ciekawe doświadczenie, którego z pewnością warto spróbować,