Ałbena Grabowska. Kim jest autorka serii Stulecie Winnych?

Ałbena Grabowska jest lekarzem neurologiem oraz pisarką. Wydała cykl książek edukacyjnych dla dzieci o przygodach Julka i Mai, a także kilka książek o Bułgarii, z której pochodzi jej matka. Rozpoznawalność przyniosła jej książkowa seria „Stulecie Winnych”, na podstawie której powstał głośny serial kostiumowy emitowany przez stację TVP1.

Ałbena Grabowska – życiorys

Ałbena Grabowska (Ałbena Grabowska-Grzyb) urodziła się w 1971 roku w Pruszkowie. Jej ojciec jest Polakiem, a matka pochodzi z Bułgarii. Stąd też jej egzotycznie brzmiace imię — Ałbena w języku bułgarskim znaczy Kwitnąca Jabłoń.

Kobieta jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie. Jest najmłodszym epileptologiem w Polsce (lekarz neurolog zajmującym się leczeniem osób chorych na epilepsję), aktualnie pracuje w Zakładzie Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Epileptologii, gdzie pełni funkcję sekretarza.

Od lat studenckich dorabiała, odpisując na listy do lekarza i prowadząc rubryki porad lekarskich w czasopismach takich jak Claudia, Halo, Tele tydzień czy Życie na gorąco.

Ma troje dzieci: Juliusza, Alinę i Franciszka.

Ałbena Grabowska – książki

Debiutancką książką Ałbeny Grabowskiej jest powieść Tam, gdzie urodził się Orfeusz (2011), w której bułgarska kultura i tradycje przeplatają się ze wspomnieniami pisarki z pobytu w Bułgarii.

Bibliografia autorki obejmuje książki o różnorodnej tematyce. Na szczególne zainteresowanie zasługują książki, jak: Ostatnia chowa klucz, Coraz mniej olśnieni, Lady M., Matki i córki, Czas zaklęty, Czas odzyskany, Czas opowiedziany oraz bajki edukacyjne dla dzieci – cykl o przygodach Julka i Mai, który zawiera kilka tomów: Julek i Maja w labiryncie, Julek i Maja. Powrót do gry, Julek i Maja. Podróż w nieznane, Julek i Maja. Misja w czasie. Bohaterem tych opowieści jest Julek, 12-letni chłopiec, który wchodzi do świata gry komputerowej, z której nie może wyjść. Na pomoc przychodzi mu siostra Maja i mama Kasia.

Najnowsza książka Ałbeny Grabowskiej, powieść Rzeki płyną, jak chcą opowiada o dwóch siostrach, których losy przedstawione zostały na tle dziejowej zawieruchy.

Ałbena Grabowska — Stulecie Winnych

Do najpopularniejszych książek Ałbeny Grabowskiej należy trylogia Stulecie Winnych, opowiadająca historię rodziny Winnych, która żyje w burzliwych czasach polskiej historii.

Fabuła części I Ci, którzy przeżyli skupia się przede wszystkim na czasach I wojny światowej. Część II Ci, którzy walczyli rozgrywa się w czasach II wojny światowej, a część III Ci, którzy wierzyli obejmuje czasy komunizmu, zmiany ustrojowej oraz lat późniejszych.

Na kanwie historii rodziny Winnych powstał serial telewizyjny, który doczekał się aż 4 sezonów. Ałbena Grabowska wystąpiła w każdym z nich. W pierwszej odsłonie serialu pisarka była gościem na przyjęciu u Stanisława Lilipopa, w drugiej klientką kwiaciarni Stokrotka, w trzecim wykładowczynią na akademii medycznej, a w czwartym jej postać powiązana była z wątkiem Janusza.

Z serią Stulecie Winnych związane są również opowiadania Ałbeny Grabowskiej, nawiązujące do losów Winnych. Uzupełnieniem książkowej serii jest pozycja zawierająca przepisy na przetwory – Przysmaki rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory.