Astygmatyzm – powszechna wada wzroku

Najpowszechniejsze wady wzroku to oczywiście krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Obok nich występuje również prezbiopia oraz popularny astygmatyzm, który jest schorzeniem mocno komplikującym życie osoby, która cierpi na ten problem ze swoim wzrokiem. Zarówno dzieci, osoby dorosłe jak i starsze cierpiące na astygmatyzm prócz problemów z widzeniem nierzadko uskarżają się również na bóle głowy, zmęczenie i inne dolegliwości.

Astygmatyzm – poważny problem dla wielu osób

Astygmatyzm w przeciwieństwie do krótkowzroczności i dalekowzroczności jest nieco bardziej złożony, jak również mechanizm jego powstawania jest skomplikowany. We wcześniejszych latach również mieliśmy do czynienia często z sytuacją, w której był on nieprawidłowo diagnozowany w wielu gabinetach co często przyczyniało się do zbyt późnego wdrożenia leczenia korekcyjnego lub nawet jego zaniechania. Dziś na szczęście sytuacja jest znacznie prostsza i diagnozowanie tego zaburzenia widzenia jest o wiele łatwiejsze.

Leczenie astygmatyzmu – jak możemy sobie pomóc?

W przypadku astygmatyzmu trudno mówić o rozsądnej profilaktyce. Schorzenie często występuje na polu genetycznym i ujawnia się już u małych dzieci utrudniając im odpowiedni rozwój. Astygmatyzm wynika z wady konstrukcji naszej gałki ocznej, a więc może również powstać wskutek urazów. W innych przypadkach często wstępuje wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.

Najczęściej wybieranym sposobem poradzenia sobie z astygmatyzmem jest oczywiście noszenie okularów lub soczewek. Są również przypadki, w których zalecone będzie wykonanie operacji wzroku. To najczęściej trudniejsze przypadki, w których same okulary mogą okazać się niewystarczającym narzędziem poprawy widzenia. To również częsty wybór wśród osób, które chcą wydać nieco więcej na swój wzrok i nie mieć konieczności noszenia okularów lub soczewek. Warto jednak widzieć, że takie zabiegi nie są refundowane w polskim systemie. Więcej o leczeniu astygmatyzmu można dowiedzieć się na stronie Mojepierwszesoczewki.pl.

Soczewki dla astygmatyków – ich przewaga nad okularami

Astygmatycy to grupa osób z na tyle specyficzną wadą wzroku, że dużo częściej decydują się oni na soczewki kontaktowe. W tym wypadku mowa o soczewkach torycznych, które mają specyficzny stożkowy kształt. Astygmatyzm rzecz jasna może być korygowany zarówno okularami jak również soczewkami. Istotną wadą okularów w tym konkretnym przypadku jest jednak niepełny kąt poprawnego widzenia, ograniczony rozmiarem naszych oprawek. W przypadku soczewek wkładanych do oka problem ten całkowicie znika i widzimy również pod dużym kątem w sposób poprawny.