Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie

Chociaż babka lancetowata traktowana jest jak chwast, ponieważ nie ma dużych wymagań i rośnie wszędzie, to roślina ta ma mnóstwo właściwości leczniczych. Jej liście można suszyć, zrobić z nich napar albo przygotować z nich syrop. Kiedy zbierać babkę lancetowatą? Na co pomaga? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań. Dowiesz się także, jak przygotować syrop oraz maść z babki lancetowatej.

Babka lancetowata — właściwości lecznicze

Babka lancetowata, szczególnie jej śluz, zawiera spore ilości polisacharydów. Ponadto bogata jest we flawonoidy, garbniki, fitosterole, kwasy organiczne i związki mineralne, dzięki którym wykazuje szereg właściwości leczniczych.

  • Łagodzi dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza zaburzenia trawienia i przemiany materii oraz podrażnienia. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz wywołuje efekt rozkurczający. Ze względu na wysoką zawartość związków garbnikowych, działa ściągająco na błonę śluzową żołądka oraz zmniejsza jej przekrwienie.
  • Pomocna jest w łagodzeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, niweluje kaszel i podrażnienie gardła. Ma także właściwości odkrztuśne, a syrop z babki lancetowatej może być skuteczną alternatywę dla preparatów aptecznych. Niektóre produkty, które zawierają w składzie wyciąg z babki lancetowatej, mogą być podawane dzieciom już od 1 roku życia.
  • Sprawdza się jako okład na zmęczone oczy, łagodzi podrażnienia i stany zapalne spojówek. Działanie to zawdzięcza aukubinie, która obecna jest m.in. w zielu świetlika, powszechnie stosowanego w stanach zapalnych oczu.
  • Łagodzi obrzęk, świąd oraz odczyn zapalny po ugryzieniu przez owady.
  • Działa przeciwwirusowo i poprawia pracę układu immunologicznego.

Babka lancetowata — kiedy ją zbierać?

Babka lancetowata inaczej jajowata, zwyczajna lub piaskowa to bylina z rodzaju lancetowatych. Roślina ma wiele rodzai. Różnią się one między sobą w szczególności kształtem liści, które mogą być owalne, podłużne bądź też szpiczaste, oraz właściwościami. Podobne są jedynie kwiaty, które kwitną przez kilka miesięcy w roku.

Lecznicze właściwości wykazują jedynie liście babki lancetowatej. Należy je zbierać od maja do września, najlepiej te średnio rozwinięte. Liście należy suszyć od razu po zebraniu, ponieważ bardzo szybko zmieniają swój kolor, a co za tym idzie tracą swoje właściwości.

Babka lancetowata powszechnie uważana jest za chwast ponieważ jest mało wymagająca i nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody do właściwego funkcjonowania. Spotkać ją można na suchych polach, łąkach, miejskich trawnikach, a także przy drogach.

Na co pomaga babka lancetowata — zastosowanie

Właściwości lecznicze babki lancetowatej są powszechnie znane i naprawdę ogromne. Oto one.

Babka lancetowata na żylaki

Babka lancetowata jest ważnym źródłem soli mineralnych, flawonoidów, potasu, karotenu, cynku, magnezu, witaminy C oraz wielu innych, istotnych składników dlatego znakomicie wspomaga walkę z żylakami. Między innymi wzmacnia krzepliwość krwi, uszczelnia naczynia krwionośne, a także stymuluje proces cyrkulacji krwi. Stosowana może być w formie okładów, kompresów, ale także specjalnych maści, które mają ją w składzie.

Babka lancetowata na zmarszczki

Dzięki dużej zawartości irydoidów i fenyloetanoidów babka lancetowata ma właściwości bakteriobójcze, antybiotyczne, przeciwzapalne, ściągające i wspomagające regenerację naskórka. Dzięki temu jest składnikiem preparatów kosmetyczny i leczniczych przeznaczonych do skóry trądzikowej, łojotokowej i z problemami. Dzięki właściwościom odżywczym przyspiesza gojenie ran, usuwa opuchliznę i zwalcza rumień skóry. Pomaga też zagoić się skórze po oparzeniach, również słonecznych. Może też wygładzać drobne zmarszczki.

Babka lancetowata na rany

W medycynie ludowej babka lancetowata znana jest od bardzo dawna jako znakomity środek na zranienia. W okresie średniowiecza stosowano ją na złamania i opuchlizny, i to z powodzeniem, skoro informacje o jej pomocnym działaniu przetrwały do dziś.

Babka lancetowata — okłady

Okłady z babki lancetowatej to remedium na trudno gojące się rany, czyraki, wysypki, oparzenia, stłuczenia i opuchnięcia, a także miejsca po ukąszeniach owadów.

Świeże lub tez roztarte liście babki lancetowatej należy ułożyć na gazie i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca. Opatrunek należy przymocować bandażem lub plastrem i pozostawić na kilka godzin.

Babka lancetowata — przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania babki lancetowatej jest alergia lub nadwrażliwość na tą roślinę. Uważać powinny również kobiety w ciąży, ale nie dlatego, ze roślina mogłaby źle wpłynąć na matkę lub płód, tylko dlatego, że nie przeprowadzono stosownych badań pod tym kątem.

Babka lancetowata — przepisy

Babka lancetowata — Jak zrobić maść?

Składniki: 1 szklanka świeżych posiekanych liści babki zebranych najlepiej w suchy, słoneczny dzień, 1.5 szklanki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, 1 łyżka i 1 łyżeczka startego wosku pszczelego, 1 łyżeczka olejku rozmarynowego lub olejku z drzewa herbacianego, lub witaminy E.

Przygotowanie: Liście babki lancetowatej umyj dokładnie, a nadmiar brudu usuń suchą ściereczką. Posiekaj na drobno lub zmiel je w maszynce. Zmielone liście umieść w naczyniu i zalej je olejem tak, aby zakrył je całkowicie. Na dnie podwójnego garnka połóż ręcznik kuchenny i umieść w środku słoiki. Dodaj tyle wody, aby pokryła około pół słoika. Ustaw na najniższy stopnień na 12-24 godzin.

Po tym czasie przecedź olej przez gazę lub gęste sito z siatką i odstaw na kilka godzin. Jeżeli w oleju pozostała woda z liści, zgromadzi się ona na dnie naczynia. Aby przedłużyć okres przydatność maści, usuń ją.

Delikatnie podgrzej wosk pszczeli w kąpieli parowej. Gdy się roztopi, dodaj olej z babki, jednocześnie uważając, aby nie wlać wody, która może zgromadzić się na dnie słoika. Całość wymieszaj dokładnie. Możesz dodać olejków eterycznych, ale poczekaj najpierw, aż mieszanina trochę ostygnie.

Wlej swoją maść do czystego, suchego pojemnika i pozostaw do ostygnięcia.

Babka lancetowata — jak zrobić syrop?

Składniki: 6 garści liści babki lancetowatej, 0.5 kg cukru, woda.

Przygotowanie: Liście babki lancetowatej zmiel blenderem lub w maszynce do mięsa, przełóż do garnka i dodaj tyle wody, aby liści były zakryte. Następnie dodaj cukier. Miksturę gotuj na małym ogniu, aż zgęstnieje. W międzyczasie mieszaj. Na koniec syrop przecedź i rozlej do słoiczków. Po zapasteryzowaniu syrop można przechowywać kilka miesięcy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Syrop z babki lancetowatej nadaje się już dla dzieci od 1. roku życia. Można go zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce w okresie infekcji.