Badanie MRI. Jak wygląda rezonans magnetyczny i jak przygotować się do badania rezonansem?

Rezonans magnetyczny – lub mówiąc inaczej – badanie MRI należy do metod diagnozowania obrazowego, które wykorzystuje się we współczesnej medycynie do diagnozowania wszelkiego typu schorzeń dotykających ludzkie organizmy, a także do weryfikowania skuteczności wdrożonego przez specjalistów leczenia.  Badanie rezonansem to jedna z najbardziej popularnych metod i choć jest ona ogólnodostępna, wiele osób nie ma pojęcia jak przebiega. Jak wygląda rezonans magnetyczny? Czy do badania MRI należy się w jakiś specjalny sposób przygotować? Wyjaśniamy! Jeśli w najbliższym czasie musicie wykonać takie badanie – bez obaw. To nic strasznego. Po przeczytaniu tego artykułu badanie MRI nie będzie miało przed Wami absolutnie żadnych tajemnic.

Podstawowe informacje na temat rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (magnetic resonance imaging) należy do stosowanych w diagnostyce medycznej metod obrazowania, cechujących się ogromnym potencjałemdiagnostycznym. Badanie MRI wykorzystuje się do rozpoznawania problemów z:

  • nowotworami różnego typu,
  • układem krwionośnym,   
  • układem nerwowym,
  • układem kostno-stawowym.

Badanie MRI? Nie potrzebujesz skierowania!

Rezonans magnetyczny to badanie, które w przeciwieństwie do wykorzystującej promieniowanie jonizujące tomografii lub wykorzystującej ultradźwięki ultrasonografii, wykonywane jest dzięki istnieniu pola magnetycznego oraz fal radiowych. To właśnie dzięki temu, że jest ono bezpieczniejsze od TK czy USG może być wykonywane tak często jak tylko istnieje taka potrzeba, a do jego wykonania nie potrzebujecie skierowania od swojego lekarza. Warto w tym miejscu podkreślić, że badanie aparatem do rezonansu magnetycznego nie jest niebezpieczne dla dzieci, nawet tych małych.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania do badania

Badanie MRI jest badaniem stosunkowo bezpiecznym, jednak nie poleca się wykonywać go u osób z rozrusznikiem serca, implantem ślimakowym lub innymi, wykonanymi z metalu implantami. Silne pole magnetyczne wykorzystywane podczas rezonansu dyskwalifikuje z udziału w badaniu również osoby, które korzystają z pompy insulinowej lub są w pierwszym trymestrze ciąży. Kolejnym przeciwwskazaniem do badania jest klaustrofobia. Podczas badania pacjent musi w bezruchu przebywać przez kilkanaście minut w stosunkowo ciasnej gantrze rezonansu.

Jak przygotować się do badania MRI?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, w trakcie którego pacjent leży na specjalnym stole i razem z nim wsuwany jest do gantry aparatu MRI. Aby badanie było dla pacjenta komfortowe warto przyjść na nie w wygodnych ubraniach, najlepiej na długi rękaw. Podczas badania może zrobić się zimno. Przed badaniem pacjent musi:

  • zdjęć wszystkie metalowe elementy, jakie ma na swoim ciele: biżuterię, dodatki do włosów, pasek do spodni i inne podobne,
  • zmyć makijaż, jeśli takowy posiada (kosmetyki kolorowe bardzo często posiadają w swoim składzie śladowe ilości metali),
  • poinformować lekarza o posiadanych tatuażach (w tuszu wykorzystywanym do tatuowania również mogą znajdować się metale),
  • wykonać badanie poziomu kreatyniny – jeżeli rezonans magnetyczny wykonywany jest z kontrastem.

WAŻNE! Na rezonans z kontrastem przychodzimy na czczo. Dzień przed staramy się również więcej pić. Dzięki temu kontrast po badaniu szybciej wypłuka się z organizmu.

Jak wygląda badanie aparatem do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny nie jest badaniem inwazyjnym. Trwa on zwykle kilkadziesiąt minut – od 20 minut, nawet do 90. Podczas badania jest dość głośno, dlatego pacjenci otrzymują na początku specjalne zatyczki do uszu, które pozwalają im się uspokoić i wyciszać. Pacjent podczas badania pozostaje w absolutnym bezruchu. Znajduje się on na specjalnym stole, w tunelu (gantrze) aparatu do MRI. Tunel ten jest dość wąski i dla osób, które mają problem z wspomnianą wcześniej klaustrofobią, może być niekomfortowy. Zdarza się, że u takich osób konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym.