Pryszcze na brodzie i innych miejscach na twarzy
Zmiany na twarzy są sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Co ciekawe, miejsca, w którym pojawiają się pryszcze niosą za sobą konkretne przesłanie. Przykładowo pryszcze na brodzie lub żuchwie mogą świadczyć o tym, że ktoś zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi, stresem lub podrażnieniami po goleniu (w przypadku mężczyzn). Wypryski pod oczami mogą z kolei świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek lub zapaleniu pęcherza, a pryszcze na czole wskazywać na nieprawidłową pracę jelit lub też na zbyt dużą ilość nabiału w diecie.
Oczywiście, pryszcze na brodzie i innych częściach twarzy mogą pojawiać się w różnych ilościach. Pojedyncze zmiany nie powinny nikogo niepokoić. Jeśli jednak zauważysz, że na twojej twarzy pojawiło się więcej niepożądanych zmian, to polecamy się im przyjrzeć. Mogą bowiem świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem. Mogą też być sygnałem, że nasza dieta, tryb życia lub nawyki pielęgnacyjne są nieodpowiednie.
W jaki sposób walczyć z trądzikiem?
Pojedyncze pryszcze najlepiej posmarować odpowiednim produktem do zwalczania niedoskonałości, takim jak np. maść cynkowa. Jeżeli czujesz dyskomfort, możesz spróbować zatuszować zmianę za pomocą makijażu. Najlepiej jednak nie przykrywać pryszcza kosmetykami, ponieważ może to wydłużyć proces gojenia. Wyjątek stanowią przeciwbakteryjne produkty, dedykowane cerze trądzikowej. Dzięki nim możliwe jest wysuszenie i zmniejszenie widoczności wykwitów.
Jeśli jednak zmagasz się z trądzikiem, pospolitym, różowatym lub jakimkolwiek innym, to warto udać się do dermatologa. Wyleczenie trądziku to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Stan zapalny, towarzyszący zmianom trądzikowym jest bowiem niepotrzebnym obciążeniem dla organizmu. Lekarz powinien pomóc ci w pozbyciu się zmian, np. poprzez zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii. Bardzo często jednak, na stan skóry wpływ mają również nasze nawyki, dotyczące np. odżywiania się. Jedzenie dużej ilości tłustych, słodkich, ostrych lub słonych potraw może negatywnie wpływać na stan skóry. Dodatkowo, odwodnienie i niewysypianie się również może działać niekorzystnie. Warto również pamiętać, że to, jak wygląda nasza cera zależy także od używanych kosmetyków oraz posiadanych nawyków pielęgnacyjnych. Przykładowo, niedokładne oczyszczanie twarzy, stosowanie zbyt agresywnych produktów, często dotykanie twarzy dłońmi, czy też zapominanie o nawilżaniu, może pogarszać stan skóry i przyczyniać się do pojawiania się nowych zmian trądzikowych.