Co musi umieć UX Designer?

W branży IT nieustannie pojawiają się nowe zawody, z których naprawdę wiele zalicza się do tzw. zawodów przyszłości. Co więcej, mowa nie tylko o stanowiskach wymagających specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania, ale także innych, które wykorzystują jedynie jej poszczególne elementy. Wśród tego typu zawodów jest UX Designer, który odpowiada za projektowanie doświadczeń użytkownika, korzystającego z aplikacji, gry czy strony internetowej. Co osoba na takim stanowisku powinna umieć?

Lista jest naprawdę długa 

UX Designer to zawód, który opiera się na tzw. user experience design, czyli kreowaniu doświadczeń użytkownika. Mowa głównie o produktach cyfrowych, takich jak aplikacje czy strony www, ale również o produktach fizycznych. UX Designer musi zbadać oczekiwania klienta i w skuteczny sposób na nie odpowiedzieć. 

Jeśli odbiorca wejdzie na stronę, która jest nieczytelne, pełna błędów lub utrudniająca przejście procesu zakupowego, to klient najpewniej zrezygnuje i uda się do konkurencji. W pracy UX Designera chodzi o to, by temu zapobiec. Musi on zadbać o funkcjonalność i intuicyjność produktu, aby zminimalizować ryzyko tzw. odpadu i zwiększyć wskaźniki sprzedażowe. W rezultacie wymaga się od niego posiadania wszelkich kompetencji miękkich i twardych, obejmujących zmysł estetyczny, empatię, komunikatywność, dobrą organizację pracy, analityczne myślenie i rozległą wiedzę z różnych dziedzin. 

UX Designer powinien doskonale znać zasady marketingu i psychologii. Dobrze też, jeśli posiada umiejętności graficzne i programistyczne, a także posiada szereg pomyślnie zakończonych projektów w portfolio. W pracy UX Designera kluczowa jest również motywacja do ciągłego rozwoju i odporność na stres. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć? 

User experience można się nauczyć na wiele sposobów, choć zajmują one naprawdę dużo czasu. Najskuteczniejsze są kursy UX, które pozwalają przyswoić niezbędną wiedzę w nawet pół roku. Nauka na własną rękę jest niezwykle czasochłonna i wymaga ogromu motywacji i systematyczności. 

Poza tym niektórych rzeczy naprawdę trudno jest się nauczyć bez pomocy kogoś z zewnątrz. Mowa tutaj o narzędziach, takich jak: Figma, Sketch, Adobe XD, Optimize czy HotJar, które stanowią nieodzowne wsparcie w codziennej pracy. UX Designer musi także wiedzieć, jak przeprowadzać audyty stron i aplikacji i znać wszelkie zagadnienia związane z procesami projektowania interfejsu użytkownika. 

Im więcej umie UX Designer, tym lepiej. Dlatego większość osób, wybierających właśnie tę ścieżkę zawodową, wcześniej pracowało na innych stanowiskach w branży IT i nie tylko. Nie oznacza to jednak, że UX Designer musi być specjalistą we wszystkim. Należy pamiętać, że praca w UX jest niesamowicie angażująca i wymagająca. Wiąże się ona z nieustannymi wyzwaniami i ciągłymi zmianami, ale także z bardzo wysokim wynagrodzeniem. Obecne zarobki na stanowiskach seniorskich wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych, a prognozuje się, że w przyszłości mogą one wzrosnąć. 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://uxupgrade.pl/