Co powinnaś wiedzieć o cyklu miesiączkowym?

Cykl miesiączkowy (menstruacyjny) to okres cyklicznych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety. Jego celem jest przygotowanie narządów rodnych do zapłodnienia. Zaczyna się on pierwszego dnia krwawienia i trwa do ostatniego dnia przed kolejną miesiączką. Co jeszcze powinnaś wiedzieć na temat cyklu menstruacyjnego?

Ile trwa cykl miesiączkowy?

Prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać 28 dni. Nie do końca jest to jednak prawda – jeżeli będzie on trwać kilka dni krócej lub dłużej to nic się nie stanie. Umownie mówi się, że długość prawidłowego cyklu wynosi od 21 do 35 dni.

W jaki sposób obliczyć początek cyklu menstruacyjnego?

Pierwszy dzień pojawienia się krwawienia jest pierwszym dniem cyklu miesiączkowego. Od tego dnia zaczynamy obliczenia. Cykl trwa od od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do pierwszego dnia kolejnej. Koniec cyklu przypada na ostatni dzień przed pojawieniem się kolejnego krwawienia. Owulacja występuje między 13. a 15. dniem cyklu, a sama miesiączka trwa od trzech do siedmiu dni.

Fazy cyklu miesiączkowego

Biorąc pod uwagę, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni, jego fazy wyglądają tak:

  • Menstruacja (1-5 dzień cyklu)

Pierwszy dzień miesiączki rozpoczyna cykl menstruacyjny. Jest to czas, w którym poziom estrogenów i progesteronu spada, wynikiem czego jest złuszczanie się błony śluzowej macicy i wydalanie jej wraz z krwią miesiączkową. U kobiet przed pojawienie się menstruacji, poprzedzone jest najczęściej tkliwością piersi czy obniżonym humorem.

  • Druga faza cyklu – folikularna (6-13 dzień cyklu)

To faza, kiedy krwawienie się kończy, a wszelkie bóle z nim związane ustępują. Przysadka mózgowa produkuje hormon luteiny, odpowiedzialny za wzrost pęcherzyka z komórką jajową i wydzielanie większej ilości estrogenów.

  • Trzecia faza cyklu – owulacja (13-15 dzień cyklu)

Estrogeny osiągają najwyższy poziom, a gwałtowny wzrost hormonu luteiny doprowadza do pęknięcia pęcherzyka z komórką jajową, co prowadzi do uwolnienia jajeczka. Jajowód go wychwytuje i tam czeka na zapłodnienie.

  • Czwarta faza cyklu – lutealna (15-28 dzień cyklu)

Wysoki poziom estrogenów wciąż się utrzymuje. Pusty pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które zaczyna produkować progesteron. Jest to czas przygotowywania się organizmu do przyjęcia i rozwoju zarodka. Jeżeli jednak nie doszło do zapłodnienia, to poziom estrogenów i progesteronu ulega szybkiemu zmniejszeniu, a ciałko żółte zanika. Niezapłodniona komórka jajowa zostaje wydalana podczas kolejnego cyklu menstruacyjnego.

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny

Czasami cykl trwa dłużej, z powodu opóźnienia się miesiączki. Powodem może być:

  • stres,
  • restrykcyjne diety,
  • podróże,
  • wysoki poziom prolaktyny,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS).

W jaki sposób zadbać o siebie podczas miesiączki?

Okres jest zjawieniem fizjologicznym, które jest całkowicie normalne. Pomimo tego, że niestety bywa ona męcząca, to nie wskazuje zaprzestania jakichkolwiek aktywności. Jeśli masz czas, ochotę i siłę, to w trakcie krwawienia bez problemu możesz uprawiać swój ulubiony sport czy bać gorące kąpiele. Pamiętaj o higienie! Jest to niezmiernie istotna rzecz. Okolice intymne powinno się myć dwa razy dziennie, pod bieżącą wodą. 

Produkty stworzone z myślą o kobiecych potrzebach

Misją marki Wimin jest tworzenie produktów, które spełniać będą potrzeby kobiet, a których stworzenie będzie w jak najmniejszym stopniu wpływać negatywnie na środowisko. 

Wypróbuj:

Wielorazową podpaskę z tkaniny bambusowej:

Jeden z modeli naszych majtek menstruacyjnych: