Co to jest enegram? Na czym polega prawdawny podział na typy osobowości?

Eneagram to pradawny podział, który opisuje ludzką osobowość jako szereg powiązanych ze sobą typów osobowości. Dzięki niemu możemy odkryć swój potencjał, zrozumieć upadki i wzloty, rozwijać swoje dominujące cechy i odkrywać nowe potencjały.

Eneagram — test na pradawny typ osobowości

W uproszczeniu eneagram to system dziewięciu typów osobowości człowieka, i chociaż może kojarzyć się z numerologią, tak naprawdę bliżej mu do psychoanalizy. Podstawy określania typów osobowości narodziły się prawdopodobnie ok. 4,5 tysiąc lat temu w Mezopotamii, następnie rozwinęli je Sufi — mistycy islamscy. Ennea znaczy po grecku 9, a gram to znak.

Enegram rozsławił Gieorgij Gurdżijewow, który zapoznał się z nim na Bliskim Wschodzie i w 1923 roku przedstawił go paryskim kręgom okultystów. Od tego czasu teoria i metoda pracy z enneagramem zostały gruntownie przebadane i udoskonalone przez naukowców z całego świata. Pierwszym z nich był Chilijczyk Oscar Ichazo, który teorię dziewięciu osobowości przekazał swemu krajanowi, psychologowi Claudio Naranjo. Dzięki niemu oraz psycholog Helen Palmer stwierdzono, że typ enneagramu określa proporcje substancji chemicznych produkowanych przez organizm ludzki, i to od nich zależy nastrój, poziom energii i agresji.

Rozpoznanie swojego typu osobowości przez enegram nie jest łatwe, a zrobienie testu wcale jest rozstrzygające. Tak naprawdę, to, jaki jest się typem enneagramu każdy musi rozpoznać sam poprzez bardzo staranną autoanalizę. Jedynie swój główny typ (bez tzw. skrzydeł, czyli dodatkowych wpływów) można określić odczytując opis typu zgodny z numerologiczną liczbą przeznaczenia (liczba, jaka wychodzi po dodaniu cyfr daty urodzin).

Przykładowe typy osobowości ze skrzydłem

Szóstka ze skrzydłem pięć: enneagram 6w5 – „Obrońca”

Cechy osobowości szóstki:

 • introwertyczne i bardzo inteligentne, mają wiele zainteresowań oraz dużą znajomość rzeczy, posiadają wiele umiejętności;
 • w sytuacjach stresujących nie pokazują po sobie za wiele emocji, ale wyczuwa się, że czują się czymś dotknięte lub poruszone;
 • mają silną potrzebę bycia dostrzeganym, jednocześnie potrzebują wycofania się w celu chronienia siebie;
 • mogą być postrzegane jak aroganckie, tajemnicze i cyniczne, ale tylko w przypadku, gdy się czegoś obawiają;
 • potencjalnych przyjaciół testują przez długi okres, ale gdy już komuś zaufają, to będzie to przyjaźń do końca życia.

Szóstki ze skrzydłem pięć są fobiczne, a osoby samotne często okazują oznaki paranoi. Dumają nad niesprawiedliwościami losu, lubią spędzać samotnie czas, snując teorie konspiracyjne przeciwko sobie i innym. To także urodzeni dyplomaci, którzy potrafią „mówić” bez wypowiadania słów.

Słynne szóstki ze skrzydłem pięć: Warren Beatty, Tommy Lee Jones, Steve McQueen, Chuck Norris, Anthony Perkins, Robert Redford, Steven Seagal, Michelle Pfeiffer, Diane Keaton, Dustin Hoffman.

Jedynka ze skrzydłem dziewięć: enneagram 1w9 – „Idealista”

Cechy osobowości jedynki:

 • patrzy obiektywnie na świat;
 • z natury spokojna i powściągliwa, przy czym możliwe są u niej wybuchy gniewu;
 • często jest introwertyczna i sprawia wrażenie nieobecnej;
 • ma tendencję do tworzenia zasad, które rzadko zadowalają innych;
 • gdy jest zestresowana, może mieć zbyt wysokie oczekiwania i wymagania, które ciężko zrealizować innym osobom;
 • w ubiorze często jest bardzo tradycyjna i konserwatywna, preferuje ubranie funkcjonalne i odpowiednie do okazji, ale niczym się niewyróżniające;
 • najważniejsze są dla niej zasady, nieważne jakim kosztem — przez to odbierana jest jako bezlitosna i okrutne;
 • czesto wykazuje polityczne i socjalne opinie, które, chociaż są logiczne, to wydają się bardzo rygorystyczne i całkowicie pozbawione współczucia lub jakichkolwiek innych ludzkich emocji.


Słynne jedynki ze skrzydłem dziewięć: Harisson Ford, Gorge Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison.