Co warto suplementować w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, w którym trzeba pilnować się, by dostarczać organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Często jednak nawet najlepiej skomponowane, urozmaicone i zbilansowane posiłki to za mało. Potrzebne są odpowiednie suplementy. Czy kwas foliowy wystarczy, czy też nie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. Sprawdź!

Dlaczego suplementacja w ciąży jest konieczna?

Przez dziewięć miesięcy, kiedy to kobieta jest w ciąży, jej organizm bardzo się zmienia. Wszystkie procesy są nastawione na to, by utrzymać przy życiu i zapewnić wszystko, co najlepsze, dziecku w łonie. Zwiększa się nie tylko zapotrzebowanie na energię czy na białko, ale też na wybrane składniki odżywcze. O ile zbilansowana dieta jest bardzo potrzebna, o tyle w większości przypadku nie jest w stanie zaspokoić tego zapotrzebowania. A jest to niezbędne dla prawidłowego rozwoju maluszka. Stąd też Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników na bieżąco aktualizuje rekomendacje dotyczące suplementacji witamin i minerałów w tym szczególnym okresie. 

Witaminy i minerały – które suplementować w ciąży?

We wspomnianych wyżej rekomendacjach znajduje się pięć witamin i minerałów, które powinna suplementować każda ciężarna. Oto one!

Kwas foliowy

To zestawienie nie mogło rozpocząć się inaczej. Oczywiście kwas foliowy jest pierwszą myślą, gdy chodzi o suplementację nie tylko w pierwszych tygodniach ciąży, ale także jeszcze w okresie starań. Kwas foliowy jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka. Bierze udział w metabolizmie białek, aminokwasów i kwasów nukleinowych, w procesie powstawania czerwonych krwinek. Wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego, a dzięki suplementacji kwasu foliowego nawet o 70% maleje ryzyko powstania wad wrodzonych u dziecka. 

Niedobór kwasu foliowego może być przyczyną poronienia, niskiej masy urodzeniowej, zaburzeń syntezy DNA i podziałów komórkowych, zaburzeń serca, ośrodkowego układu nerwowego, krwiotwórczego i moczowego. 

Dawkowanie kwasu foliowego dobrze jest skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Zgodnie z rekomendacjami w pierwszym trymestrze ciąży jest to 0,4-0,8 mg/dobę, a w drugim i trzecim – 0,6-0,8 mg/dobę. Duży wybór kwasu foliowego w tabletkach znajdziesz tutaj: kwas foliowy w Nowa Farmacja.

Jod

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że brakuje jej jodu, a w ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek jeszcze bardziej wzrasta. Jod jest głównym składnikiem tarczycy, która teraz musi stworzyć hormony nie tylko dla kobiety, ale i dla dziecka. Hormony te uczestniczą w dojrzewaniu układu nerwowego, pokarmowego oraz sercowo-naczyniowego. Wpływają też na utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Niedobór może skutkować niedoczynnością tarczycy u dziecka, uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, niedorozwojem umysłowym, gorszym rozwojem ruchowym, niedosłuchem lub głuchotą, a także poronieniem, porodem przedwczesnym i zaburzeniami okołoporodowymi.

DHA

Kwas dokozaheksaenowy, zaliczany do kwasów tłuszczowych omega-3, uczestniczy w procesie budowy mózgu, komórek nerwowych oraz siatkówki oczu dziecka. Wpływa więc na prawidłowy rozwój układu nerwowego, psychosomatycznego oraz narządu wzroku. Niedobór może zwiększać ryzyko zaburzeń wyżej opisanych układów, a także niższą masą urodzeniową, porodem przedwczesnym oraz stanem przedrzucawkowym.

Żelazo

Nie tylko kwas foliowy, jod i DHA są ważne, ale również żelazo. Jeśli będzie go zbyt mało, może doprowadzić do rozwoju niedokrwistości syderopenicznej, hipotrofii płodu, wolniejszym jego rozwojem, ale też porodem przedwczesnym i zaburzeniami czynności skurczowej macicy w czasie porodu. Niedobór żelaza prowadzi też do anemii ciążowej u matki, zmęczenia, bólu głowy i omdleń.

Witamina D3

Piątym suplementem jest zaś witamina D3, którą możesz kojarzyć bardziej z suplementowaniem jej przez noworodki i niemowlęta. To jednak nie wszystko, bo już w ciąży powinnaś ją przyjmować. W przeciwnym razie może pojawić się na przykład cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, ostry krwotok poporodowy oraz niska masa i długość urodzeniowa, krzywica, opóźniony rozwój malucha i astma.

Podsumowując, dobry kwas foliowy, jod, DHA, jak również żelazo i witamina D są niezbędne to prawidłowego przebiegu ciąży oraz zdrowia maluszka. Nie czekaj, tylko skonsultuj się ze swoim lekarzem i wybierzcie najlepszy preparat! Życzymy dużo zdrowia!