Czerwona nitka na nadgarstku – symbol o różnych znaczeniach

Czerwona nitka na nadgarstku – czego jest symbolem?

Nie od dziś wiadomo, że biżuteria ma wiele znaczeń symbolicznych. Noszenie różnych kruszców, symboli, a nawet kolorów, na przestrzeni wieków stanowiło ważną informację na temat osoby, która zakładała daną biżuterię. Podobnie wygląda kwestia noszenie różnokolorowych nitek, które również nie są wolne od szerokiej symboliki. Oczywiście, czerwona nitka na nadgarstku może być po prostu kwestią upodobań estetycznych. Bardzo często jednak ma ona dla osoby noszącej duże znaczenie i jest symbolem czegoś konkretnego. Co symbolizuje czerwień na nadgarstku?

Zacznijmy od tego, że czerwona nitka jest symbolem ochronnym. W zależności od kultury oraz religii, szczegóły oraz pochodzenie symboliki nieco się różni. Jednak we wszystkich przypadkach chodzi o ochronę – przed negatywną energią, złymi mocami, diabłem, złym okiem itd. Nitkę należy nosić na lewym nadgarstku (ponieważ jest ona uznawana za rękę “przyjmującą”) i powinno się ją zawiązać na siedem supełków. Każdy supełek ma chronić jeden z siedmiu wymiarów duchowych człowieka. Co więcej – nitkę powinien zawiązać nam na nadgarstku ktoś, kogo darzymy zaufaniem, a podczas wiązania powinniśmy myśleć o samych przyjemnych rzeczach. Nitki nie należy zdejmować. Czekamy do momentu, w którym sama spadnie nam z nadgarstka – będzie to znak, że jej ochronna moc się wyczerpała. Zwyczaj noszenia na nadgarstku czerwonej nitki znany był już w czasach starożytnych. Można jednak uznać, że wywodzi się on z kabały – najbardziej mistycznego obszaru judaizmu.

Inne oblicze czerwonej nitki

Dla wielu osób, czerwona nitka na nadgarstku ma więc znaczenie ochronne, pozwalające ustrzec się nieprzychylnych ludzi i niemiłych zdarzeń. Jednocześnie, należy mieć świadomość, że symbol ten został również zaadaptowany przez ruch pro-ana, na potrzeby jego uczestniczek. O ile w ochronną moc nitki można wierzyć lub nie, to noszenie go ze względu na bycie pro-ana jest zwyczajnie niebezpieczne. Dlaczego?

Stowarzyszenie pro-ana nie uznaje anoreksji za chorobę. Uczestniczki tej grupy są wielkimi fankami nadmiernej chudości i dążą do tego, żeby ich ciała były jak najszczuplejsze, nierzadko wpadając przez to w anoreksję, co dla wielu z nich kończy się tragicznie. Jeżeli więc zauważysz u kogoś czerwoną nitkę na lewym nadgarstku, możesz spróbować zapytać, z jakiego powodu dana osoba ją nosi. Czy jest to kwestia estetyki, ochrony, czy może jednak przynależności do pro-ana. Oczywiście, dana osoba może nie chcieć udzielić nam prawdziwych informacji. Jeśli jednak przyzna się, że czerwień na nadgarstku symbolizuje bycie pro-ana, być może będziesz w stanie pomóc takiej osobie.

Dodaj komentarz