Czy skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?

Zależy Ci na czystym powietrzu w domu? Zanim sięgniesz po urządzenia służące do jego filtracji, rozważ metody naturalne. Dobrym rozwiązaniem może być zakup roślin o właściwościach zdrowotnych. Jedną z nich jest skrzydłokwiat, które nie tylko zapewni czyste i zdrowe powietrze, ale także pięknie wygląda.

Skrzydłokwiat — co to za roślina?

Skrzydłokwiat to ozdobna roślina doniczkowa z rodziny roślin rdestowatych lub ciborowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Tworzy gęste kępy lancetowatych, długich, ciemnozielonych liści o błyszczącej powierzchni, osadzonych na długich ogonkach. W okresie kwitnienia na wzniesionych pędach ponad ulistnieniem pojawiają się białe kwiaty o delikatnym zapachu, kształtem przypominające skrzydła. Jeśli skrzydłokwiat ma odpowiednie warunki, może kwitnąć nawet cały rok. Roślina jest niewymagająca w uprawie, odporna na choroby i szkodniki.

Czy skrzydłokwiat oczyszcza powietrze?

Skrzydłokwiat ma zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Potwierdziły to liczne i szczegółowe badania wykonane przez NASA. Na ich podstawie stwierdzono, że roślina wykazuje zdolność do zwalczania aż 5 niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych, które mogą znajdować się w zamkniętych pomieszczeniach. Należą do nich:

  • ksylen — wykorzystywany w przemyśle lakierniczym,
  • benzen — używany do produkcji klejów, farb i tworzywa sztucznego,
  • formaldehyd — stosowany jako konserwant w środkach higieny jak np.: mydła, szampony,
  • tlenek węgla (czad) — toksyczny, bezwonny gaz, który może zatruć organizm ze skutkiem śmiertelnym
  • trichloroeten — znajdujący się w różnego rodzaju rozpuszczalnikach.

Substancje te mają właściwości rakotwórcze, a także wpływają negatywnie na procesy oddychania i krążenia oraz organy wewnętrzne.

Skrzydłokwiat pochłania również zarodniki pleśni, dlatego sprawdzi się u alergików oraz u osób miewających problem z oddychaniem. Niweluje również szkodliwe promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Dodatkowo roślina ta nawilża powietrza, co jest szczególnie przydatne w okresie zimowym, kiedy powietrze w domu jest wyjątkowo suche.

Mimo swoich wyjątkowych właściwości skrzydłokwiat może okazać się trujący dla niektórych zwierząt domowych. Dlatego warto zwrócić baczną uwagę na zdrowie pupila, a w razie konieczności pozbyć się szkodliwego kwiatu z domu.

Skrzydłokwiat — pielęgnacja i uprawa

Skrzydłokwiat jest niewymagającym kwiatem, najważniejsza jest regularność w pielęgnacji rośliny. Długą żywotność oraz piękne kwitnienie zapewnią:

  • odpowiednie nawadnianie rośliny, czyli regularne podlewanie, a także zraszanie powierzchni liści (aby utrzymać odpowiednią wilgotność, doniczka powinna stać na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem; latem roślinę podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy);
  • aby liście mogły bez problemu wykonywać swoją oczyszczającą pracę, konieczne jest wycieranie z nich kurzu;
  • niewielki dostęp do światła, ponieważ skrzydłokwiat nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia;
  • skrzydłokwiat nie wymaga cięcia (usuwamy jedynie zaschnięte liście i kwiaty);
  • temperatura pomiędzy 18 a 21 stopni Celsjusza (latem 18-21 st. C, zimą zaś 16-18 st. C);
  • regularne nawożenie podczas kwitnienia (odżywka powinna zawierać sporą zawartość azbestu), a więc wyjątkowo długo, bo kilka miesięcy w ciągu jednego roku (podczas nawożenia należy zwrócić uwagę na kolor liści — jeśli jest bardzo intensywnie zielony oznacza to zbyt dużą ilości nawozu);
  • raz w roku, na wiosnę należy przesadzić skrzydłokwiat do nowej ziemi.

Skrzydłokwiat — cena

Skrzydłokwiat kosztuje ok. 35 zł za sztukę, chociaż cena może różnić się w zależności od miejsca zakupu oraz poziomu wzrostu i kwitnienia kwiatów. Rośliny sprzedawane w kwiaciarniach lub specjalistycznych sklepach ogrodniczych zwykle są nieco droższe (ale również lepsze jakościowo) od tych, które można znaleźć w supermarketach.