Wszy możemy kategoryzować na trzy oddzielne rodzaje. Mowa tutaj o wszach odzieżowych, łonowych oraz wszach we włosach. Skutkiem obecności wesz najczęściej jest choroba, która nazywana jest wszawicą. Jednak wszy prowadzić mogą także do nieco groźniejszych chorób. Można tutaj wymienić chorobę duru. Jak wygląda wsza we włosach? Sprawdźmy to.
Wygląd wszy
Pytanie jak wygląda wsza pojawia się niezmiernie często. Pasożyt ten osadza się na głowie i mierzy między dwa a trzy milimetry. Wszom towarzyszą również larwy, które są nazywane gnidami. Charakteryzują się one biało-brązowym kolorem i są zbliżone po prostu do zwykłej wszy. Wsza przez około dwadzieścia dni skład od sześciu do ośmiu jaj. Dzięki bardzo lepkiej substancji, jajeczka składane przez samice przytwierdzają bardzo silnie do skóry głowy oraz do włosów. Cykl rozwinięcia się wszy w jajeczku to okres dziesięciu dni. Po takim właśnie czasie mamy już do czynienia z dorosłym osobnikiem.
Jak wygląda gnida? Jest biała, mała i przylepione do włosów za pomocą klejącej substancji. Z uwagi na jej jasną barwę i niewielki rozmiar ciężko ją dostrzec w jasnych włosach. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak wygląda wsza i gnida, należy udać się koniecznie do lekarza specjalisty.
Inne rodzaje wesz to wszy łonowe oraz odzieżowe. Jak wygląda łonowa wsza? Są one najmniejsze i imitują swoim kolorem skórę ludzką. Jak wygląda odzieżowa wsza? Jest to największy osobnik i charakteryzuje się szarym kolorem. Jak wygląda wsza kurza? Pasożyt osiąga rozmiar do 0,75 mm i ma podłużnie owalne ciało o szarej barwie. Po opiciu krwią ciało wszy staje się kuliste i rozszerza do około 1 mm, równocześnie barwa ciała zmienia się na czerwonawą.
Jak wygląda wszawica?
Początkowe objawy wszawicy to uporczywy świąd głowy oraz otarcia lub zaczerwienienia, które spowodowane są nieustannym drapaniem. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, które łatwo pomylić z łupieżem. Aby przekonać się, czy są to gnidy należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach — jeśli gnidy dają się wyczesać, wówczas możemy mieć pewność, że to wszawica.
Gdzie tak naprawdę występują wszy?
Otrzymaliśmy już odpowiedź na pytanie jak wyglądają wszy. Pora zająć się ich występowaniem? Gdzie najczęściej można się ich doszukiwać? W obecnych czasach do publicznej opinii wdarło się bardzo błędne przekonanie o powiązaniu wszy z brakiem higieny osobistej oraz z brudem. To właśnie przekonanie się przyczyniło do tego, że sam temat wszy oraz wszawicy jest tematem raczej unikanym oraz bardzo wstydliwym. W związku z powyższym sama świadomość o tej chorobie zanika. Co za tym idzie mamy utrudnione jej leczenia.
Wszawice oraz wszy znaleźć można w zasadzie na całym świecie. Co więcej występują w każdej strefie klimatycznej, w każdym kraju, jak i także na każdym kontynencie. Samo ryzyko zakażenia jest naprawdę spore. Szczególnie mowa tutaj o miejscach publicznych oraz w większych skupiskach ludzkich. Wszy to po prostu pasożyty. W związku do przetrwania potrzebują jak najbardziej żywiciela. W tym przypadku są to ludzie oraz zwierzęta. Z uwagi na miejsce pasożytowania wszy się dzieli na łonowe, głowowe oraz odzieżowe.
Już po samych powyższych nazwach jesteśmy w stanie domyśleć się gdzie najczęściej występują. Każdy rodzaj wesz jest uciążliwy i niewątpliwie powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby się tych osobników pozbyć i to raz na zawsze. Nie podlega to absolutnie żadnym wątpliwościom.
Jak wyglądają wszy u dzieci?
Wszy nie zawsze są widoczne. Trudno je wykryć, ponieważ poruszają się bardzo szybko, czasem jednak można je dojrzeć, jak pełzają po włosach. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma wszy, umyj mu włosy i nałóż na nie dużą ilość odżywki (odżywka spowalnia wszy głowowe, dzięki czemu mogą zostać uwięzione w grzebieniu). Następnie rozczesz włosy za pomocą metalowego grzebienia o drobnych zębach i obejrzyj go dokładnie. Możesz także wytrzeć go białym ręcznikiem papierowym i poszukać wszy oraz ich jaj za pomocą szkła powiększającego i w silnym świetle. Skórę głowy dziecka (zwłaszcza za uszami i na karku) również obedrzyj przy pomocy szkła powiększającego. Niestety wszy i ich jaja można pomylić z piaskiem lub łupieżem.