Czy wiesz jak wygląda wsza?

Wszy możemy kategoryzować na trzy oddzielne rodzaje. Mowa tutaj o wszach odzieżowych, łonowych oraz wszach we włosach. Skutkiem obecności wesz najczęściej jest choroba, która nazywana jest wszawicą. Jednak wszy prowadzić mogą także do nieco groźniejszych chorób. Można tutaj wymienić chorobę duru. Jak wygląda wsza? Sprawdźmy to.

Wygląd wszy

Pytanie jak wygląda wsza pojawia się niezmiernie często. Pasożyt ten osadza się na głowie i mierzy między dwa a trzy milimetry. Wszom towarzyszą również larwy, które są nazywane gnidami. Charakteryzują się one biało-brązowym kolorem i są zbliżone po prostu do zwykłej wszy. Wsza przez około dwadzieścia dni skład od sześciu do ośmiu jaj. Dzięki bardzo lepkiej substancji, jajeczka składane przez samice przytwierdzają bardzo silnie do skóry głowy oraz do włosów. Cykl rozwinięcia się wszy w jajeczku to okres dziesięciu dni. Po takim właśnie czasie mamy już do czynienia z dorosłym osobnikiem. Inne rodzaje wesz to wszy łonowe oraz odzieżowe. Jak wygląda łonowa wsza? Są one najmniejsze i imitują swoim kolorem skórę ludzką. Jak wygląda odzieżowa wsza? Jest to największy osobnik i charakteryzuje się szarym kolorem.

Gdzie tak naprawdę występują wszy?

Otrzymaliśmy już odpowiedź na pytanie jak wyglądają wszy. Pora zająć się ich występowaniem? Gdzie najczęściej można się ich doszukiwać? W obecnych czasach do publicznej opinii wdarło się bardzo błędne przekonanie o powiązaniu wszy z brakiem higieny osobistej oraz z brudem. To właśnie przekonanie się przyczyniło do tego, że sam temat wszy oraz wszawicy jest tematem raczej unikanym oraz bardzo wstydliwym. W związku z powyższym sama świadomość o tej chorobie zanika. Co za tym idzie mamy utrudnione jej leczenia.

Wszawice oraz wszy znaleźć można w zasadzie na całym świecie. Co więcej występują w każdej strefie klimatycznej, w każdym kraju, jak i także na każdym kontynencie. Samo ryzyko zakażenia jest naprawdę spore. Szczególnie mowa tutaj o miejscach publicznych oraz w większych skupiskach ludzkich. Wszy to po prostu pasożyty. W związku do przetrwania potrzebują jak najbardziej żywiciela. W tym przypadku są to ludzie oraz zwierzęta. Z uwagi na miejsce pasożytowania wszy się dzieli na łonowe, głowowe oraz odzieżowe.

Już po samych powyższych nazwach jesteśmy w stanie domyśleć się gdzie najczęściej występują. Każdy rodzaj wesz jest uciążliwy i niewątpliwie powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby się tych osobników pozbyć i to raz na zawsze. Nie podlega to absolutnie żadnym wątpliwościom.