Barefooting to chodzenie na boso lub w butach o bardzo cienkiej, elastycznej podeszwie. Takie buty mają chronić stopę przed urazami, ale w żaden sposób nie ograniczają ich naturalnego funkcjonowania. Chodzenie na boso zyskuje coraz większą popularność, stając się już nie tylko modą, ale także stylem życia. Dla kogo barefooting jest korzystny? Jak chodzić w butach typu barefoot? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Barefooting — dla kogo?
Wiele badań dowodzi, że barefooting jest korzystny dla każdego. Szczególnie jest to ważne na etapie rozwoju, kiedy u człowieka rozwija się niezwykle ważny w rozwoju zmysł dotyku. Małe dzieci bezpośrednio dotykając podłoże, mogą określić, czy chodzą po mokrej trawie, czy suchym piasku, na płaskim czy na pochyłym terenie.
Prowadzone badania dowiodły, Że u dzieci, które chodziły na boso, doszło do samoczynnego wyleczenia drobnych krzywizn i niedoskonałości. To także wspaniały masaż stóp, który ma dobroczynny wpływ bez względu na wiek — przynosi ulgę i pomaga w zrelaksowaniu.
Jeśli swoją przygodę z barefootingiem dopiero rozpoczynasz, pozwól swojemu organizmowi na przyzwyczajenie się do chodzenia na boso. Na początek możesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości buty barefoot, które dzięki elastycznemu systemowi amortyzacji łagodzą wstrząsy układu mięśniowo-szkieletowego. Spacer w takich butach barefoot często potrafi złagodzić bóle stawów i kręgosłupa. Dzieje się tak dzięki specjalnemu elastycznemu systemowi amortyzacji, który łagodzi wstrząsy naszego układu mięśniowo-szkieletowego.
Takie buty to także forma zabezpieczenia na, chociażby miejskich chodnikach, gdzie stopa człowieka może być narażona na wiele niebezpieczeństw, np. ostre szkło czy kamienie, czy też jesienią oraz zimą, kiedy stopy trzeba chronić przed chłodem.
Obuwie barefoot — co to takiego?
Słowo barefoot pochodzi z języka angielskiego i oznacza boso. Tak więc buty barefoot to obuwie, które daje stopom komfort podobny do tego, kiedy chodzimy na boso.
Buty barefoot mają elastyczną podeszwę na całej swojej długości i zginają się w dwóch kierunkach. Właściwie to można je zwinąć w rulon jak skarpetki. Wykonane są z oddychających naturalnych materiałów, najczęściej skóry, a ich kształt w pełni dopasowuje się do kształtu stopy. Przód buta jest na tyle szerszy, aby palce miały wystarczająco dużo miejsca i mógł zapewnić wystarczające wsparcie podczas chodzenia. Zapobiega to także deformacji palców i odciskom. Ponadto buty są niezwykle lekkie, niektóre modele ważą nie więcej niż 200 g.
Dla niektórych buty barefoot wyglądają śmiesznie i nietypowo, jednak należy wziąć pod uwagę, że są niezwykle funkcjonalne i zapewniają komfort oraz odpoczynek naszym stopom.
Barefooting — pierwsze kroki
- Skróć tempo.
- Stawiaj stopy bardziej na boki, aby nie „tupać” na piętach.
- Nie spiesz się.
- Idź wolno, poczuj swoje ciało oraz to, jak zmienia się jego postawa.
Barefooting sprawia, ze stopy stają się idealnie amortyzowane, a kolana i biodra doznają ulgi. Na podeszwach stóp znajduje się ponad 200 receptorów, które połączone są z poszczególnymi narządami. Chodzenie boso stymuluje te punkty, dlatego efekty barefootingu odczuwalne są na całym ciele.