Czym jest depresja maskowana?

Depresja to powszechnie znana choroba, której pierwszymi objawami są nieustające uczucie smutku i przygnębienia. Z kolei przy depresji maskowanej, nazywanej również depresją bez depresji, chory nie odczuwa przygnębienia i trudno zauważyć u niego obniżony nastrój. Z ciałem dzieje się coś zupełnie innego — depresja zakłada maski, które przybierają postać symptomów fizycznych. Jakie są objawy depresji maskowanej? Jak ją leczyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Depresja maskowana — objawy

Depresja maskowana, określana również jako subdepresja, ekwiwalent depresji, depresja bez depresji, depresja ukryta czy też somatyczna, prowadzi do zaburzeń snu, lęków o falującym przebiegu, różnego rodzaju dolegliwości somatycznych, a także zespołów bólowych. Objawy takie jak bóle głowy, napięcie mięśni, świąd skóry, skoki ciśnienia, jadłowstręt, utrata wagi pacjenci oraz lekarze łączą zwykle z chorobami somatycznymi i próbują zwalczyć je za pomocą tabletek przeciwbólowych, leków czy też diety.

Zdarza się, że depresja maskowana jest wstępem do typowego epizodu depresyjnego lub też jego fazą „zejściową”, czyli utrzymującą się po ustąpieniu „standardowych” objawów. Objawy typowe dla depresji, takie jak obniżony nastrój, brak motywacji, apatia, niskie poczucie wartości, bezsenność zwykle nie występują lub występują w niewielkim stopniu.

Depresja maskowana przybiera postać masek, które specjaliści podzielili na 5 rodzajów:

Maski bólowe — objawy

  • bóle różnego pochodzenia, najczęściej głowy, mięśni (pleców, karku, barków, ramion), narządów płciowych, nerwów (np. kulszowego), a nawet serca.

Maski wegetatywne i psychosomatyczne – objawy

  • swędzenie skóry,
  • zespół niespokojnych nóg,
  • problemy z trawieniem (nudności, zaparcia, kolki),
  • kołatanie serca,
  • skoki ciśnienia’
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet,
  • zaburzeniach popędu płciowego,
  • zawroty głowy,
  • problemy z pamięcią, koncentracją, przyswajaniem informacji.

Maski psychopatologiczne – objawy

  • choroby o podłożu psychicznym, np. zaburzenia lękowe (lęk przewlekły lub ataki paniki), fobie i natręctwa (głównie agorafobia, jadłowstręt).

Maski behawioralne – objawy

  • zmiany zachowania lub przyzwyczajeń, które mają na celu odwrócenie uwagi od choroby (uzależnienie od alkoholu, leków lub narkotyków, a także objadanie się czy zakupoholizm)

Zaburzenia rytmów okołodobowych – objawy

  • trudności z zasypianiem, bezsenność lub nadmierna senność w dzień.

Depresja maskowana – diagnoza i leczenie

Trudno zdiagnozować depresję maskowaną, ponieważ jej objawy często mylone są z popularnymi chorobami somatycznymi. Przykładowo ból głowy przyjmowany jest jako nawracająca migrena, bóle mięśni czy nerwów łączone są z dyskopatią a bóle serca z chorobą wieńcową. Zanim u chorego zostanie postawiona prawidłowa diagnoza, może on leczyć się miesiącami, a nawet latami u specjalistów, do których skieruje go zwykle lekarz rodzinny. Jeśli zlecone badania nic nie wykażą, a przepisane leki nie spowodują poprawy zdrowia, wówczas dopiero dochodzi do podejrzenia depresji.

W leczeniu depresji maskowanej stosuje się antydepresanty, podobnie jak w przypadku typowej odmiany tej choroby. Dobiera je i przepisuje lekarz psychiatra. Uzupełnieniem terapii farmakologicznej powinna być psychoterapia, która przyspiesza proces leczenia i zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.

Depresja maskowana — test

Nie istnieje test na depresję maskowaną. Można jedynie spróbować wypełnić test Becka, ale z uwagi na brak objawów klasycznej depresji – może nie być on pomocny.