Czym jest Skurcz Braxtona Hicksa?

Skurcz Braxtona Hicksa jest skurczem macicy, który się pojawia po dwudziestym tygodniu ciąży. Przyczynia się do niego na pewno progresja porodu. Nazwę wzięły od dziewiętnastowiecznego ginekologa angielskiego Johna Braxtona Hicksa, który fachowo skurcz ten opisał.

Definicja

Skurcz Braxtona Hicksa ma za zadanie wzmocnić mięśnie naszej macicy, które się przygotowują do porodowych skurczów. Dokonuje tego poprzez ich napinanie. Skurcze mogą, ale wcale nie muszą być bolesne. Wszystko jest zależne od organizmu kobiety. Pod sam koniec ciąży trwać mogą nawet kilka minut, a często im towarzyszy także ból w krzyżu. Nasilają się w miarę przybliżania się terminu porodu. Dokładnie po trzydziestym szóstym tygodniu występować mogą tuż przed odpowiednimi skurczami porodowymi. Poza wzmocnieniem mięśni szyjki macicy, mają także inne, bardzo ważne zadanie dla samego procesu porodu.

Jak często się pojawiają takie skurcze?

Skurcze najczęściej trwają około trzydziestu do czterdziestu pięciu sekund. Jednak w ósmym oraz dziewiątym miesiącu ciąży nawet mogą występować co dwadzieścia czy też trzydzieści minut. Na takim wczesnym etapie ciąży ich pojawienie się jest przeróżne – czasem jest odczuwalny jeden na kilka godzin, a czasem kilka w ciągu jednej godziny. Wszystko jest zależne od samego organizmu kobiety.

Skurcze te są określane jako przepowiadające skurcze. Jednak można odróżnić skurcze bolesne przepowiadające od skurczy porodowych. Skurczne Braxtona Hicksa ustępują po określonym czasie samoczynnie, podczas gdy skurcze porodowe nie tylko się utrzymują, ale także przybierają na sile. Poza tym skurcze porodowe są znacznie silniejsze i trwają przez kilka godzin, a skurcze Braxtona Hicksa nie przekraczają w żadnym wypadku dwóch minut.

Jeśli chodzi o samo załagodzenie bólu na sam skutek napinania się mięśni, można brak jak najbardziej leku rozkurczające. Przykładem takiego leku jest No-Spa. Jej zażywanie jednak wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem czy też z ginekologiem.

Jeśli przepowiadające skurcze sprawiają ból, to zaleca się zrobienie sobie ciepłej kąpieli. Co więcej zalecane jest również głębokie wciąganie powietrza nosem oraz także wypuszczanie go powolne ustami. Technik odpowiednich jeśli chodzi o radzenie sobie z bólem wywołany przez skurcze jesteśmy w stanie się nauczyć w szkole rodzenia.

Mamy nadzieję, że wszelkie powyższe informacje okażą się przydatne. Kobiety będące w ciąży powinny porozmawiać o skurczach tego rodzaju na pewno ze swoim lekarzem ginekologiem. Nie bójmy się także zadawać pytań.