Dlaczego psychologia różni się od innych kierunków studiów?

Studia psychologiczne uważa się za stosunkowo trudne i wymagające. Niełatwo się na nie dostać, wiążą się też z koniecznością przyswojenia sporych ilości materiału. Jednak nadal jest to popularny kierunek, który umożliwia wielu osobom podjęcie satysfakcjonującej pracy. Zobacz, czy wiesz, dlaczego psychologia jest wyjątkowym kierunkiem studiów!

Psychologia, jeszcze kilka lat temu była jednym z najpopularniejszych kierunków studiów – o  jedno miejsce często ubiegało się nawet kilkunastu kandydatów. Obecnie, chociaż sytuacja nieco się zmieniła i pojawiły się nowe trendy w postaci IT czy filologii, to studia psychologiczne nadal pozostają popularnym wyborem. Co przyciąga tylu chętnych i dlaczego ten kierunek uznawany jest za inny niż wszystkie?

Gdzie studiować psychologię?

Ten kierunek realizowany jest w Polsce zarówno przez uczelnie publiczne, jak i prywatne. Studiować psychologię można w różnych trybach, również interaktywnie (RealTime online). Takie studia ma w swojej ofercie Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. To bardzo wygodna opcja, szczególnie dla osób, które na co dzień pracują lub mają inne zobowiązania. Studia przez internet pozwalają zdobyć wszystkie niezbędne uprawnienia i kwalifikacje – dokładnie tak samo, jak w przypadku trybu stacjonarnego.

Ile trwają studia psychologiczne?

Jest to kwestia, którą musi sobie uświadomić każdy kandydat na studia psychologiczne – nauka na tym kierunku odbywa się w formie jednolitych studiów magisterskich. Oznacza to, że aby je ukończyć, należy zaliczyć pełne 5 lat. Wyjątek stanowią tzw. studia z awansem. Jest to oferta skierowana do absolwentów kierunków humanistycznych i medycznych. Takie osoby mogą ubiegać się o przyjęcie na studia w trybie przyspieszonym, wówczas nauka na tym kierunku trwa tylko 3,5 roku. Eksperci uważają też, że nauka w zawodzie psychologa trwa całe życie. Ta dyscyplina dynamicznie się rozwija, ciągle pojawiają się też nowe odkrycia, z którymi trzeba być na bieżąco.

Gdzie można pracować po psychologii

Niektóre ścieżki kariery mogą wymagać kontynuowania edukacji. Przykładem może być np. zawód psychologa klinicznego, czyli osoby, która zajmuje się diagnostyką, terapią i profilaktyką zdrowia psychicznego. Aby podjąć pracę w takim zawodzie, trzeba dodatkowo ukończyć  4-letnie szkolenie specjalizacyjne. Podobnie wygląda kwestia pracy jako psychoterapeuta. Aby było to możliwe, należy najpierw ukończyć 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia, a później 4-letne szkolenie w szkole psychoterapii. Absolwent studiów psychologicznych może szukać zatrudnienia zarówno w prywatnych przedsiębiorstwach, jak i instytucjach publicznych – np. w szkołach i szpitalach.

Jakie cechy musi mieć przyszły psycholog?

Przed wyborem takich studiów warto przemyśleć specyfikę pracy, która wymaga posiadania pewnych cech osobowościowych. Psycholog musi lubić pracę z ludźmi i być osobą wzbudzającą zaufanie, o wysokich umiejętnościach społecznych. Ważna jest także umiejętność odseparowania się od problemów pacjentów.