Drganie powiek – przyczyny i jak się pozbyć?

Drganie powiek to mało przyjemne doznanie, które może trwać od kilku minut do paru godzin, a nawet dni. Jak się pozbyć drgania powiek? Jakie są jego przyczyny? Co mówi o tym neurologia? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Drganie powiek — przyczyny i jak zapobiegać?

Drżenie powieki to nic innego jak skurcze mięśni okrężnego oka. Dlaczego tak się dzieje? Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Oto najczęstsze przyczyny drgania powiek:

  • Stres i zmęczenie — najprostszym remedium na tę przypadłość jest sen lub relaks. Drżenie powieki może być pierwszym objawem ostrzegawczym, jaki wysyła nam nasz organizm, kiedy jest przemęczony.
  • Używki, takie jak alkohol i kawa — wystarczy na jakiś czas odstawić lub przynajmniej zmniejszyć ich ilość.
  • Niedobór mikroelementów, takich jak magnez, potas, wapń oraz witamina B1.
  • Przyczyny okulistyczne — mogą to być schorzenia związane z podrażnieniem rogówki (np. w przypadku oczu zmęczonych po wielogodzinnej pracy przy komputerze lub gdy cierpisz na nadmierne wysychanie filtru łzowego), z podrażnieniem spojówek (chociażby w przebiegu alergii) lub z innymi schorzeniami okulistycznymi (jaskrą, erozją rogówki, zapaleniem powiek, zespołem suchego oka. Zazwyczaj w takim przypadku pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak ból lub swędzenie w okolicy oka, zaczerwienienie czy nietypowa wydzielina. W większości przypadków wystarczy leczenie zachowawcze, tj. nawilżające krople do oczu i odpoczynek od komputera. W poważniejszych zaburzeniach decyzję o dalszym leczeniu podejmuje lekarz okulista.

Drganie powieki — neurologia

Drganie powieki może wystąpić również u pacjentów dotkniętych poważnymi chorobami neurologicznymi. Należą do nich:

  • stwardnienie rozsiane,
  • zespół Tourette’a,
  • połowiczny kurcz twarzy,
  • porażenie nerwu twarzowego.

Drganie powieki — jak się pozbyć?

Drganie powieki, jeśli nie towarzyszą jej inne objawy, powinno ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni lub kilku tygodni. W takim przypadku nie jet wymagana interwencja lekarska.

Aby zapobiec drżeniu powiek, należy wyeliminować lub ograniczyć czynniki ryzyka. Warto suplementować się łatwo przyswajalnymi preparatami magnezu (najlepiej w postaci cytrynianiu lub mleczanu magnezu).

Drżenie powiek można powstrzymać wstrzykując toksynę botulinową (botoks) w okolicę skurczów. Skutkuje to porażeniem tej części mięśnia, utrzymującym się do kilkunastu tygodni. Zabiegu tego nie wolno wykonywać u dzieci.

Jeśli drganie powieki spowodowane jest chorobą neurologiczną lub okulistyczną, konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia, np. stosowanie sztucznych łez w zespole suchego oka.