Eksperymenty dla dzieci – świetny pomysł na wspólną zabawę

Dzieci uwielbiają poznawać świat, a przeprowadzanie domowych eksperymentów to nie tylko poszerzanie ich wiedzy, ale także wspaniały sposób na wspólną zabawę. Jeśli zatem poszukujesz pomysłów na kreatywne i przede wszystkim bezpieczne eksperymenty dla swojej pociechy, sprawdź nasze propozycje!

Eksperymenty dla dzieci — ważne zasady

Zanim zaczniesz ze swoim dzieckiem przeprowadzać eksperymenty, zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami:

  1. Do eksperymentów nie wybieraj przedmiotów, których dziecko nie będzie mogło dotknąć. To je zniechęci.
  2. Bądź gotowy na trudne pytania, dziecko może zainteresować najmniejszy szczegół przeprowadzanego eksperymentu. Staraj się tłumaczyć jak najwięcej.
  3. Unikaj nieodpowiednich składników jak alergeny, substancje niewiadomego pochodzenia, ogień czy kwasy. Używaj tych jak najbardziej naturalnych, najlepsze będą te codziennego użytku.
  4. Wykonuj eksperymenty dostosowane do wieku dziecka, aby mogło ono opowiedzieć o nim np. swoim rówieśnikom.

Eksperymenty dla dzieci — propozycje

  • Czego nie lubią balony

Do przeprowadzenie tego eksperymentu będziesz potrzebować kilku kolorowych balonów oraz kilku owoców, np. truskawkę, arbuza i cytrynę.

Nadmuchaj balon i rozpocznij zabawę, zadając dziecku pytanie: Jeden z tych balonów potrafi pęknąć bez dotykania. Jak myślisz który? Następnie skrop balona po kolei wybranymi owocami: truskawka — nic się nie stanie, arbuz — nic się nie stanie, cytryna — balon pęknie. Dzieje się tak, ponieważ w skórce cytryny znajduje się limonen, który osłabia wiązania w gumie, która stosowana jest do produkcji balonów.

  • Lodowe bańki

Do tego eksperymentu potrzebna jest jedynie odpowiednia pogoda, czyli minusowa temperatura na zewnątrz. Ubierzcie się ciepło, wyjdźcie na dwór i zacznijcie puszczać bańki. Jak wyglądają w kontakcie z ujemną temperaturą? Zobaczcie sami!

  • Tęcza na talerzu

Dzieci uwielbiają zabawę kolorami dlatego ten eksperyment na pewno spodoba się każdemu maluchowi. Co będzie potrzebne do wykonania tego eksperymentu? Płaski talerz, paczka kolorowych cukierków z miękkim wnętrzem np. Skittles oraz ciepła woda.

Poproś dziecko, aby ułożyło wokół brzegu talerza cukierki. Następnie nalej na talerz pół szklanki ciepłej wody. Cukierki pod jej wpływem rozpuszczą się i wytrąci się z nich kolor, który spływając na środek talerza utworzy barwną tęczę.

  • Kolorowa mozaika

Kolejny eksperyment z kolorami. Przygotuj miskę, mleko, kolorowy barwnik, płyn do mycia naczyń oraz patyczek higieniczny.

Do miski wlej mleko, następnie weź barwniki i stwórz z nich kolorowe plamki. Potem poproś dziecko, aby zmoczyło patyczek higieniczny w płynie do mycia naczyń i połączyło plamki. Powstanie piękna, kolorowa mozaika.

  • Lawa w wazonie

Do tego eksperymentu przygotuj: wysoki wazon ze szklanymi ściankami, olej słonecznikowy, kolorowy barwnik (inny niż żółty) oraz tabletkę musującą.

Kolorowy barwnik rozpuść w wodzie. Do wazonu wlej trochę oleju, a następnie zabarwioną wodę. Kiedy woda znajdzie się na dnie, wrzuć tabletkę musującą. Pod jej wpływem zabarwiona woda będzie wyrzucana w górę wazonu, powodując powstanie w oleju kolorowych kuleczek. Dzieje się tak, ponieważ olej oraz wodą mają różną gęstość, a wrzucona tabletka wymusza ich ruch.

  • Walka z wirusami

Ten eksperyment to doskonały sposób na uświadomienie dziecku, jak ważne jest mycie rąk mydłem, którego boją się wirusy. Potrzebne będą: miska o białym dnie (lub głęboki talerz), pieprz, mydło i woda.

Dno miski napełnij wodą, następnie wsyp odrobinę pieprzu. Poproś dziecko o włożenie czystego palca — nic się nie dzieje. Niech dziecko zrobi to samo po umyciu dłoni ciepłą wodą z mydłem — po włożeniu palca cząsteczki pieprzu (podobnie jak wirusy) „uciekną”.

  • Chemiczne jojo

Do wykonania eksperymentu potrzebne będą: szklany wazon, opakowanie sody oczyszczonej, ocet, kolorowy barwnik, strzykawkę.

Wlej ocet do dwóch szklanek, a następnie dodaj do nich barwniki. Do dzbanka wsyp sodę, a następnie po ściance wazonu wlej olej. Nabierz zabarwiony ocet za pomocą strzykawki i po kropelce wpuszczaj do wazonu. Obserwujcie, co się dzieje…

Krople zabarwionego octu opadają na dno i osadzają się na powierzchni sody, pod wpływem czego zachodzi reakcja chemiczna. Wytwarza się gaz, który otacza kropelki wpuszczonego octu, a te stają się przez to lżejsze i unoszą się w powietrzu.

  • Własna roślinka

Ten eksperyment wymaga trochę czasu i cierpliwości, ale dzięki niemu możemy pokazać dziecku, jak rozkwita zasadzona roślina. Będziesz potrzebować: nasiona rzeżuchy, watę, wodę i podstawkę pod doniczkę.

Wyłóż watą dno podstawki i zalej ją wodą (tak, aby się nie wylewała, wata ma być jedynie wodą nasączona). Następnie poproś dziecko o wysypanie na watę nasion rzeżuchy. Podstawkę postaw na parapecie i codziennie obserwujcie zachodzące zmiany: jak kiełkują nasiona i jak pojawiają się pierwsze listki. Po 10-12 dniach rzeżucha będzie nadawać się do spożycia.