Endometrioza – leczenie

Pierwszym i głównym objawem endometriozy jest najczęściej ostry ból przed i w trakcie miesiączki. Boleć może również podczas stosunku oraz podczas oddawania moczu i defekacji. Bóle tego rodzaju są pierwszym wskazaniem do badania. Endometrioza wykryta na wczesnym etapie jest łatwiejsza w leczeniu i co najważniejsze — nie przekreśla marzeń o ciąży. Jak wygląda leczenie endometriozy?

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną, w której endometrium, czyli błona śluzowa macicy, zaczyna rosnąć w innym miejscu, powodując powstanie guzów, torbieli i zrostów. Rozróżniamy kilka typów endometriozy: otrzewnową, jajnikową oraz głęboko naciekającą.

Szacuje się, że na endometriozę choruje 6-15% ogólnej populacji kobiet, z grupę stanowią kobiety w okresie rozrodczym, jednak zdarza się, że występuje również u młodych dziewcząt oraz kobiet w okresie pomenopauzalnym. Przyczyny choroby nadal nie są znane, chociaż teorii jest wiele. Jedna z nich zakłada zaburzenia w układzie immunologicznym.

Objawy endometriozy

Endometrioza może objawiać się w różny sposób, chociaż do najczęstszych objawów należą bolesne miesiączki, ból podczas stosunku oraz ból przy oddawaniu moczu i defekacji. Często towarzyszy jej także bezpłodność.

Innymi objawami endometriozy mogą być częste migreny, nagłe zmiany nastrojów, problemy ze snem oraz przejściowa utrata miesiączki. Chorobie bardzo często towarzyszy również ból w miednicy mniejszej, w okolicy krzyżowej kręgosłupa, w jamy brzusznej, w pęcherzu moczowym. W pierwszych dniach menstruacji silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, biegunka, silne wzdęcia, osłabienie (nawet omdlenie), silne pocenie się, bolesne parcie na mocz, a także bóle w pachwinach promieniujące do spojenia łonowego.

Endometriozę można wykryć za pomocą USG podczas badania ginekologicznego.

Endometrioza — leczenie

Endometrioza jest niestety nieuleczalna. Leczenie choroby polega na jej powstrzymaniu jej rozwoju oraz na pozbyciu się ciągłego bólu.

Jak wykryć endometriozę? Podstawą jest badanie ginekologiczne oraz USG transwaginalne. Chorobę można zwykle potwierdzić już na etapie tego badania. Widoczne są wtedy charakterystyczne torbiele jajników, wypełnione treścią endometrialną. Jeśli endometrioza jest rozsiana, nie da się jej uwidocznić w badaniu USG. Należy wtedy wykonać badanie krwi CA-125. Jest to marker nowotworowy, który może być podwyższony również na skutek endometriozy.

Jeśli oba badania potwierdzą nasze przypuszczenia, należy wykonać badanie laparoskopowe, które będzie podstawą do postawienia ostatecznej diagnozy.