Foteliki do samochodu dla dzieci – jak wybrać odpowiedni?

Dzieci dla bezpieczeństwa powinny być przewożone w fotelikach od urodzenia, aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu, co zwykle nadchodzi dopiero w wieku szkolnym. Wybór fotelika do samochodu dla dziecka może wydawać się intuicyjnym zadaniem, zwłaszcza że każdy model opisany jest pod kątem wagi malucha, który może w nim bezpiecznie podróżować. Kategorie wagowe często jednak nachodzą na siebie, a dla samych niemowląt dostępne są bardzo różne foteliki, od nosideł, po duże modele z wkładką, w których mogą być przewożone także starsze dzieci.

Kategorie wagowe fotelików do samochodu dla dzieci

W teorii foteliki do samochodu dla dzieci można podzielić na trzy główne grupy, mianowicie:

  • ergonomiczne nosidła odpowiednie dla noworodków i niemowląt o wadze ciała od 0 do 10 lub maksymalnie 13 kg;
  • foteliki odpowiednie dla dzieci o wadze pomiędzy 9 a 18 kg, montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy;
  • foteliki dla kilkulatków ważących między 15 a 36 kg, w których istnieje możliwość zapięcia dziecka pasami samochodowymi.

Gdyby wybór fotelików ograniczał się jedynie do wspomnianych trzech kategorii, znalezienie odpowiedniego modelu byłoby dość prostym zadaniem. Producenci tworzą jednak foteliki, które w różny sposób mieszczą się pomiędzy tymi kategoriami lub je w sobie łączą. Przykładem mogą być modele w przedziale wagowym 0 – 25 lub 0 – 36 kg. Są to duże foteliki odpowiednie dla starszych dzieci, dodatkowo wyposażone w specjalną wkładkę dla niemowląt, która utrzymuje ciało maluszka w fizjologicznej dla niego pozycji.

Foteliki do samochodu dla noworodków i niemowląt

Szczególnie wybór fotelika dla noworodka bywa wyzwaniem dla rodziców, którzy przy narodzinach pierwszego dziecka nie mają jeszcze doświadczenia w doborze artykułów dziecięcych, a chcą jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo i komfort maleństwa. Najbardziej polecane pod tym kątem są foteliki-nosidła, które pod adresem https://www.wozki-foteliki.pl/13-foteliki znaleźć można wraz z dodatkowymi akcesoriami.

Czy fotelik w kategorii wagowej między 0 a 36 kg jest dobrym wyborem na niemowlaka? Taki model z pewnością posłuży dziecku dłużej, oszczędzając jego rodzicom konieczności wymiany na większy. Z drugiej strony wymienna wkładka nie zapewnia takiego dopasowania do małego ciała noworodka jak specjalnie profilowane nosidła.

Warto także wiedzieć, że nosidła umożliwiają korzystanie z adapterów, dzięki czemu można wpiąć je w ramę wózka zamiast gondoli lub spacerówki. Takie rozwiązanie sprawia, że wsiadanie i wysiadanie z samochodu może być dla dziecka zupełnie niezauważalne. Zamiast usiłować ułożyć je we właściwej pozycji i bezpiecznie przypiąć, nachylając się nad nim w drzwiach samochodowych, wystarczy wpiąć całe nosidło z dzieckiem w adapter umieszczony na fotelu.