Gałka muszkatołowa – właściwości zdrowotne, skład

Niezwykłe właściwości smakowe oraz zdrowotne gałki muszkatołowej doceniane były już przed wiekami. Na przyprawę trzeba jednak uważać, tak w kuchni, jak i w celach leczniczych, gdyż spożyta w zbyt dużej ilości może wykazywać działanie halucynogenne. Co warto wiedzieć na temat gałki muszkatołowej?

Gałka muszkatołowa — co to za przyprawa?

Gałka muszkatołowa (Myristica officinalis) pochodzi z Wysp Korzennych (Moluków) wchodzących w skład Archipelagu Malajskiego. Uprawiana jest powszechnie na Karaibach, a także w innych tropikalnych krajach i w południowych Indiach.

Jest to środkowa część pestki owocu muszkatołowca korzennego, która posiada bruzdowatą powierzchnię okrytą osnówką zwaną macis lub kwiatem muszkatołowym. Nasiona całe luz mielone znajdują zastosowanie w kuchni, kosmetyce oraz farmakologii.

Gałka muszkatołowa — skład i wartości odżywcze

Gałka muszkatołowa składa się w ok. 30-55% z substancji oleistych: olejek eteryczny i masło muszkatowe (olej nielotny).

Jedna łyżeczka przyprawy (ok. 7 g) ma niecałe 37 kalorii, 0,41 g białka, 2,54 g tłuszczu i prawie 1,5 g błonnika. Ponadto przyprawa skrywa w sobie cenne witaminy, takie jak: witamina A, witaminy z grupy B (w tym: ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, tiamina oraz witamina B6) oraz witaminę C. Bogata jest także w minerały: wapń, magnez, fosfor, potas, sód, żelazo, cynk. Znajdziemy w niej także jednonienasycone oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Gałka muszkatołowa — właściwości zdrowotne

Przede wszystkim gałka muszkatołowa pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, odpowiedzialna jest bowiem za wzmożenie wydzielania soku żołądkowego, a tym samym wspomożenie procesów trawiennych. Ponadto może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka w przyszłości.

Okazuje się także, że spożywanie tej przyprawy w odpowiednich ilościach, może przyczynić się do zmniejszania agregacji płytek krwi, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepów. Gałka muszkatołowa stymuluje także przepływ krwi w naczyniach, przez co uznawana jest przez wielu mężczyzn za skuteczny środek na potencję.

Gałka muszkatołowa wykazuje także właściwości przeciwzapalne. Zawiera bowiem eugenol, który może spowalniać powstawanie substancji przyczyniających się do pojawienia się stanów zapalnych. Działa także przeciwmiażdżycowo, gdyż zmniejsza lepkość krwi i ryzyko wystąpienia zakrzepów. Obniża również poziom złego cholesterolu, a błonnik pokarmowy wpływa korzystnie na poziom glukozy we krwi.

Ponadto hamuje apetyt, dzięki czemu może być stosowana do dań osób na diecie redukcyjnej, daje także uczucie sytości na dłużej, co zapobiega podjadaniu między posiłkami. Udowodniono również, że olejek eteryczny obecny w przyprawie wykazuje działanie przeciwbólowe.

Gałka muszkatołowa w ciąży

Przyjmowanie gałki muszkatołowej nie jest wskazane w czasie ciąży, może bowiem powodować skurcze macicy, przez co wzrasta niebezpieczeństwo poronienia.

Halucynogenne działanie gałki muszkatołowej

Spożycie gałki muszkatołowej w zbyt dużych ilościach (około 60-315 mg) może działać halucynogenne. W przyprawie zawarta jest bowiem mirystycyna, która odpowiedzialna jest za wywoływanie objawów niepożądanych (od 3 do 6 godzin po jej spożyciu), takich jak uczucie niepokoju, zaburzenia orientacji zarówno w przestrzeni, jak i w czasie, a także omamy wzrokowe. Spożycie mirystycyny w dużej ilości może odpowiedzialne może być także za wywołanie choroby nowotworowej wątroby.

Gałka muszkatołowa w kuchni — do czego ją dodawać?

Gałka muszkatołowa ma gorzki smak i intensywny aromat. Występuje w postaci mielonej i w całości.

Przyprawa jest świetnym dodatkiem do dań mięsnych, owoców morza oraz ryb. Za sprawą swojego korzennego smaku doskonale sprawdzi się także w roli dodatku do świątecznych pierników oraz grzanego wina. Gałkę muszkatołową warto dodawać także do sosów warzywnych i potraw wegetariańskich, a jajecznica przyprawiona szczyptą gałki muszkatołowej to doskonały pomysł na zdrowe śniadanie.

Gałka muszkatołowa jest też składnikiem sosu beszamelowego, wchodzi także w skład indyjskiej przyprawy masala i jest jednym ze składników masala czaj – indyjskiej herbaty.

Przed pierwszym spożyciem przyprawy warto jednak zachować szczególną ostrożność bowiem gałka muszkatołowa może wywoływać alergie