Gotowe projekty domów

Budowa domu pociąga za sobą spore koszty dla inwestorów. A wydatki zaczynają się już w fazie projektu. Pierwsza decyzja dotyczy wyboru – projekt indywidualny albo gotowy. Na którą opcję warto postawić?

Indywidualny projekt domu

Projekt indywidualny wydaje się naturalnym wyborem. Jest on w pełni dostosowany do potrzeb inwestora. Jednak warto mieć świadomość związanych z tym ograniczeń. Po pierwsze indywidualne projekty są znacznie droższe, a ich koszt może dochodzić nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Po drugie realizacja na zamówienie wymaga czasu. Całość planów jest tworzona od podstaw, wraz z rysunkami i wyliczeniami. Dlatego (w zależności od stopnia komplikacji) na indywidualny projekt domu możesz czekać nawet kilka tygodni lub dłużej.

Czym charakteryzują się gotowe projekty?

Gotowe projekty domów nie są personalizowane. Jako projekty typowe objęte są prawami autorskimi, które przysługują odpowiedzialnemu za ich powstanie architektowi. Jeden projekt może być wielokrotnie wykorzystany, ponieważ inwestorom jest sprzedawana licencja niewyłączna.

W przypadku gotowych projektów kluczowa jest adaptacja. Na życzenie klienta mogą w nim zostać dokonane modyfikacje. Dzięki temu może on zostać dostosowany do konkretnej działki. Przystosowuje się go również do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy warunków zabudowy.

Niewątpliwą zaletą gotowych projektów jest ich cena. Nawet z adaptacjami nie przekracza ona z reguły kilku tysięcy złotych. Jest to więc znaczna oszczędność w stosunku do projektu indywidualnego. Zyskujesz też na czasie – projekty gotowe dostępne są od ręki. Nawet jeśli zostaną dokonane modyfikacje to czas oczekiwania i tak będzie krótszy, niż dla projektów wykonanych na zamówienie.

Jakie gotowe projekty domów są dostępne?

Wybór gotowego projektu wcale nie musi się wiązać z ograniczeniami. W biurach projektowych takich jak Archeton znajdziesz bogatą kolekcję różnorodnych propozycji. Są to zarówno niewielkie domki o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, jak i średnie domy jednorodzinne, a także spore rezydencje.

Wśród gotowych projektów znajdują się budynki parterowe, piętrowe oraz z poddaszem użytkowym. Wybór obejmuje domy na planie prostokąta, kwadratu czy litery L oraz bardziej niestandardowe rozwiązania. Klient decyduje również o rodzaju dachu (m.in. płaski, dwu- lub wielospadowy) czy zastosowanym materiale budowlanym.

Istotną kwestią dla każdego przyszłego posiadacza domu jest rozplanowanie pomieszczeń. Ale i tutaj gotowe projekty domów stają na wysokości zadania oferując różnego rodzaju konfiguracje. Na działkach ze spadkiem terenu dobrym pomysłem jest np. podpiwniczenie. W Archeton znajdziesz wiele projektów zawierających piwnicę. Część z nich połączona jest z garażem jedno- lub dwustanowiskowym. Garaż może być także wbudowany w bryłę budynku lub dobudowany na pozostałej części parceli.

Nasze projekty są tworzone według najwyższych standardów i w pełnej zgodzie z przepisami prawa budowlanego. Ich autorami są doświadczeni architekci. Sprawdź naszą ofertę i wybierz jeden z setek projektów!