Groszek cukrowy to odmiana zielonego groszku, którą spożywa się razem ze strączkami. Jego słodki smak oraz chrupiąca konsystencja sprawiają, że lubią go zarówno mali, jak i duzi. Najczęściej jadany latem, chociaż warzywo dostępne jest przez cały rok w postaci mrożonek. Jak wygląda uprawa zielonego groszki? Jakie właściwości ma to warzywo i jak je jeść? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Groszek cukrowy — co to za warzywo?
Groszek cukrowy należy do grupy warzyw strączkowych, a swoją nazwę zawdzięcza słodkiemu smakowi. Jest odmianą zielonego groszku i charakteryzuje się chrupiącą oraz w pełni zjadliwą, soczystą skórką, która kryje pełne wartości odżywczych ziarna. W odróżnieniu od innych warzyw strączkowych łupina groszku cukrowego jest mało włóknista i nie zawiera w swoim wnętrzu twardej wyściółki pergaminowe, dzięki czemu warzywo doskonale smakuje zarówno na surowo, jak i na ciepło.
Groszek cukrowy — uprawa
Warzywo uprawiano już wiele tysięcy lat temu, pierwotnie na terenie Azji – głównie w Chinach oraz Indiach. Z czasem groszek cukrowy trafił do Europy oraz Ameryki. Obecnie można go kupić w różnych postaciach niemal na całym świecie.
Groszek cukrowy z powodzeniem można także uprawiać w Polsce. Optymalna temperatura wzrostu i rozwoju wynosi 13-18 st. C. Roślina dobrze znosi przymrozki. Siewu dokonuje się wiosną, gdy ziemia rozmarznie, najlepiej w marcu (maksymalnie pierwsza połowa kwietnia). W takim przypadku chrupiący groszek pojawi się na naszych stołach już pod koniec maja. Temperatura powietrza powinna oscylować w granicach 7 st. C.
Nasiona wysiewa się prosto do gruntu punktowo, co 4-5 cm w rzędzie. Odległość między rzędami powinna wynosić od 20 do 30 cm. Głębokość sadzenia wynosi 2-3 cm. Groszek cukrowy wschodzi po około 10 dniach.
Stanowisko uprawy powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Groszek cukrowy optymalnie rozwija się w średnio żyznej, w miarę lekkiej i przepuszczalnej glebie o pH 6-7, dlatego podłoże przed sadzeniem warto wzbogacić kompostem (2-5 kg/10 m2). Roślina lubi umiarkowane podlewanie.
Najczęściej polecane odmiany groszku cukrowego to m.in. Bajka, Hetman oraz Iłówiecki.
Groszek cukrowy — właściwości odżywcze i kalorie
Groszek cukrowy jest niskokaloryczny, w 100 g zawiera zaledwie 42 kalorie. Przy tym ma dużo błonnika i białka, dlatego jest sycący i może być składnikiem wielu pożywnych dań.
W składzie groszku cukrowego znajdują się witaminy z grupy B, witamina A, C, K oraz E, a także minerały, takie jak żelazo, magnez, potas, sód czy jod. Warzywo to jest cennym źródłem luteiny, która zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia plamki żółtej, a także kwasu foliowego i antyoksydantów.
Regularne spożywanie groszku cukrowego pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, chroni przed zaparciami i chorobami układu pokarmowego, a także przed osteoporozą.
Jak jeść groszek cukrowy?
Groszek cukrowy można jeść na surowo, najlepiej od razu po zerwaniu. W takiej wersji dostarcza organizmowi najwięcej wartości odżywczych.
Jest doskonałym składnikiem sałatek. Można go także smażyć na maśle, gotować na parze, dodawać do zup lub stworzyć na jego pazie pyszne zupy krem i purée. Warzywo wzbogaci także dania z makaronem, rybami lub mięsem. Wykorzystać go można również jako dodatek do risotta, past, pierogów lub podawać z marchewką.
Dobrym pomysłem jest również zamrożenie groszku. Wystarczy go umyć i osuszyć, a następnie przesypać do torebki na mrożonki.
Groszek cukrowy — przepisy
Groszek cukrowy smażony
Składniki na 2 porcje: 250 g groszku cukrowego, oliwa z oliwek, sól, świeżo zmielony pieprz, papryka w płatkach — opcjonalnie.
Przygotowanie: Groszek umyj i osusz. Obetnij końcówki i oderwij łyko. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj groszek, sól i pieprz. Smaż, mieszając od czasu do czasu, przez ok. 4 – 5 minut, aż groszek lekko zmięknie, ale nadal będzie chrupiący. Podawać natychmiast, posypany solą morską i płatkami papryki.
Groszek cukrowy z czosnkiem na patelni
Składniki na 2 porcje: 250 g groszku cukrowego, 1 łyżka masła, sól, pieprz, 1 łyżeczka czosnku granulowanego.
Przygotowanie: Groszek umyj i odetnij twarde końcówki. Następnie wrzuć go do wrzącej, osolonej wody i gotuj 3-4 minuty, tak aby nadal był jeszcze lekko chrupiący. Odcedź. Na patelni rozgrzej masło, włóż groszek, posyp czosnkiem, solą, pieprzem i smaż, mieszając od czasu do czasu, przez ok. 4-5 minut.