Ile goi się tatuaż – co wpływa na czas gojenia?
Decydując się na tatuaż, warto przemyśleć wiele aspektów, ponieważ taka ozdoba teoretycznie zostaje z nami na całe życie. Oczywiście istnieje możliwość laserowego usunięcia tatuażu, ale należy mieć na uwadze, że po pierwsze, nie każdy tatuaż da się w całości usunąć, a po drugie, sam proces jest stosunkowo bolesny i może pozostawić po sobie bliznę. Zanim więc zrobisz tatuaż, przemyśl, czy na pewno chcesz nosić na swojej skórze konkretny wzór. Kiedy już podejmiesz decyzję na temat tego, gdzie chcesz zrobić tatuaż oraz jaki będzie to motyw, ustal ze swoim tatuatorem kilka szczegółów.
Wśród pytań, które warto zadać znajduje się m.in. to, ile goi się tatuaż. Oczywiście na to pytanie nie ma jednej, standardowej odpowiedzi. Wiele zależy od miejsca wykonania tatuażu, jego wielkości, użytych kolorów oraz indywidualnych predyspozycji organizmu. Warto jednak poruszyć ten temat ze swoim tatuatorem, ponieważ na podstawie swojego doświadczenia będzie on w stanie oszacować przybliżony czas gojenia.
Ważne informacje dotyczące gojenia się tatuaży
Chcesz wiedzieć, ile goi się tatuaż? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników. Teoretycznie przyjmuje się, że małe tatuaże goją się mniej więcej 2-3 tygodnie, a duże nieco ponad miesiąc. Oczywiście w obu przypadkach mowa o sytuacji, w której nie występują żadne powikłania. Profesjonalny tatuator powinien poinformować cię, od czego zależy czas gojenia oraz wyjaśnić, w jaki sposób pielęgnować tatuaż, żeby ułatwić proces regeneracji skóry. Prawidłowe dbanie o tatuaż sprawia, że całość szybciej się goi, a dodatkowo kolory nie blakną, tylko zostają intensywne.
Na początku, po zrobieniu tatuażu należy owinąć go folią. Tatuator powinien zabezpieczyć gotowy wzór zanim wyjdziesz z salonu. Przez kolejne 2-3 dni rysunek warto trzymać pod folią, która chroni go przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Co istotne – folia odcina dopływ tlenu, przez co rana nie będzie się prawidłowo goić. Dlatego też folię polecamy nosić wyłącznie podczas przebywania poza domem. Folia nie powinna być noszona dłużej niż przez trzy godziny ciągiem. Po tym czasie należy ją zdjąć, delikatnie umyć i osuszyć tatuaż, a następnie posmarować go maścią przyspieszającą proces gojenia (tatuator powinien ci ją dać lub też wskazać, jaki produkt powinieneś kupić) i ponownie owinąć folią. Kiedy już rana się zagoi, nie należy zaprzestawać odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejsze jest chronienie tatuaży przed słońcem – za pomocą kremu z wysokim filtrem lub ubrań.