Instrument jako świąteczny prezent – co wybrać?

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, by spełnić czyjeś marzenie o rozpoczęciu nauki gry na instrumencie. Do wyboru pozostaje co najmniej kilka ciekawych instrumentów, które możesz umieścić pod choinką. Ze względu na przystępną cenę i wszechstronność zastosowań, pod uwagę na pewno warto wziąć 3 instrumenty: gitarę, keyboard i ukulele. Co wybrać? Podpowiadamy!

Żeby instrument był trafionym prezentem świątecznym

Wybór instrumentu muzycznego na świąteczny prezent powinien zostać bardzo dokładnie przemyślany. Przypomnij sobie to uczucie, gdy odpakowałeś prezent od cioci czy babci, który totalnie nie odpowiadał Twoim zainteresowaniom. Zakłopotanie mieszało się z rozczarowaniem…

  • Żeby podarować komuś pod choinkę instrument muzyczny, musisz tę osobę dobrze znać. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, czy interesuje się ona muzyką i czy gra na jakimś instrumencie, a jeśli tak, to na czym i od jak dawna.
  • Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skonsultowanie prezentu z osobą z najbliższego otoczenia obdarowanego, np. rodzicem dziecka, któremu zamierzasz kupić instrument.
  • Jeżeli chcesz podarować instrument bardziej doświadczonemu muzykowi, porozmawiaj z nim o jego pasji. Oczywiście z wyczuciem i wyprzedzeniem, żeby nie wyczuł Twoich intencji. Możesz poprosić o pomoc przyjaciół z jego muzycznego środowiska.
  • Instrument musi być dopasowany do poziomu zaawansowania grającego. Osoba, która dopiera stawia pierwsze kroki w muzycznym świecie, raczej nie będzie mieć wygórowanych oczekiwań. Za to zaawansowany gitarzysta czy klawiszowiec z pewnością nie doceni budżetowego instrumentu dla początkujących.
  • Jeżeli nie uda Ci się zidentyfikować potrzeb osoby, której chciałeś podarować instrument, rozważ opcje alternatywne: zakup akcesoriów muzycznych albo vouchera podarunkowego na do wykorzystania w dobrym sklepie muzycznym.

Wybór gitary na świąteczny prezent

Gitara gitarze nierówna. Każdy gitarzysta o tym wie. Przeglądając oferty sklepów muzycznych z gitarami, już na pierwszy rzut oka widać, jak rozbudowany jest to segment. Mamy gitary klasyczne, akustyczne, elektryczne, elektro-akustyczne i basowe. O ile profesjonalista nie będzie mieć problemu z rozróżnieniem poszczególnych typów, to laika czeka potężne wyzwanie. Gitara klasyczna niekoniecznie spodoba się np. entuzjaście mocnych brzmień. Kieruj się podstawową zasadą – jeśli bliska Ci osoba jest doświadczonym gitarzystą, podaruj jej gitarę tylko wtedy, gdy dokładnie znasz jej preferencje dotyczące stylu gry czy gatunków muzycznych. Jeżeli masz wątpliwości, sugerujemy zakup akcesoriów, gadżetów albo bonu podarunkowego. Obsługa sklepu muzycznego pomoże Ci w wyborze dodatków. W takich miejscach najczęściej pracują specjaliści z branży muzycznej, więc wystarczą im bazowe informacje.

Co innego, gdy obdarowany jest amatorem, który nie ma jeszcze własnej, dobrej gitary, np. uczy się grać na pożyczonej, obecna jest kiepskiej jakości albo dopiero przymierza się on do rozpoczęcia nauki gry. Wówczas możesz śmiało postawić na klasyka. Przyzwoitej jakości gitarę klasyczną w rozmiarze 3/4 kupisz już za około 350 zł.

Wybór keyboardu na świąteczny prezent

Szukając instrumentu na świąteczny prezent dla osoby początkującej, w tym dla dziecka, świetnym pomysłem wydaje się keyboard – najlepiej z mniejszą ilością klawiszy i dołączonym oprogramowaniem edukacyjnym. Mając taki sprzęt, nawet po jednej lekcji młody adept będzie mógł zagrać pierwszy, prosty utwór, co pozytywnie wpłynie na motywację. Keyboard pod choinką powinien ucieszyć przedszkolaka przygotowującego się do rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej. Opanowanie tego instrumentu ułatwia późniejszą przygodę z pianinem, fortepianem czy organami. Do wyboru keyboardu na świąteczny prezent dodatkowo przekonują kompaktowe gabaryty, możliwość nauki gry w ciszy (po podłączeniu słuchawek) oraz relatywnie niska cena. Wysokiej jakości model renomowanego producenta kupisz już za około 300-400 zł.

Wybór ukulele na świąteczny prezent

Ukulele to idealny, muzyczny prezent dla dziecka oraz dla osoby dorosłej, która jeszcze nigdy na niczym nie grała, a wiesz, że ma artystyczną duszę. Charakteryzuje się względnie niską ceną, a do tego jest łatwe do opanowania i wydaje przyjemne, kojące dźwięki. Za budżetowy model zapłacisz około 130 zł. Okiełznanie ukulele daje mocny start w świecie bardziej wymagających instrumentów strunowych szarpanych.