Soczewki kontaktowe są praktyczną alternatywą dla okularów. Warto jednak wiedzieć, że nie można ich nosić cały czas. Dlatego przed pierwszym użyciem trzeba dokładnie zapoznać się ze sposobem ich zakładania i zdejmowania, aby uniknąć przykrych skutków.
Niezależnie od rodzaju soczewek kontaktowych konieczne jest ich zdejmowanie. W przypadku soczewek jednorazowych określony jest dokładny czas ich użytkowania. Za to te wielorazowe można nosić przez cały dzień, pamiętając jednak o tym, aby je zdjąć przed snem. Nie przestrzeganie tej zasady może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Dlatego pierwsze instrukcje dotyczące tego, jak zdjąć soczewki i je ponownie założyć otrzymuje się już w gabinecie specjalisty podczas ich wyboru. Oczywiście początki mogą być trudne, nim obsługa stanie się rutyną. Z tego też powodu warto przeczytać wskazówki radzenia sobie ze szkłami kontaktowymi i wypracować swój własny sposób ich zdejmowania i zakładania.
Jak się przygotować przed zdejmowaniem i zakładaniem soczewek?
Zarówno zdejmowanie soczewek jak ich zakładanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Jednak, aby uniknąć nadkażeń bakteryjnych, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej higieny podczas tej czynności. Szczególnie ważne jest dokładne umycie rąk wodą z mydłem i ich wysuszenie za pomocą ręcznika, który nie zostawia pyłków mogących dostać się do oka. Ponadto warto zadbać o to, by ręce były suche. W innym przypadku soczewki mogą się przykleić do palców. Tyle wystarczy, aby móc w bezpieczny sposób umieścić szkło kontaktowe w oku.
Jak zakładać soczewki kontaktowe?
Na początku można mieć wątpliwości dotyczące tego, jak zakładać soczewki kontaktowe. Sposobów jest wiele, dlatego każdy musi znaleźć odpowiedni dla siebie. Jednym z bardziej popularnych jest nałożenie soczewki na palec wskazujący, następnie palcem środkowym tej samej dłoni odciąga się lekko dolną powiekę. Palcem wskazującym lub środkowym drugiej ręki należy odciągnąć górną powiekę i nałożyć soczewkę na rogówkę. Trzeba pamiętać, aby zawsze zaczynać od tej samej strony, aby uniknąć pomyłek.
Jak ściągać soczewki kontaktowe?
Zdejmowanie szkieł również może się odbyć na wiele sposobów. Zatem jak ściągać soczewki kontaktowe prawidłowo? Jednym ze sposobów jest ich delikatne zsunięcie. Podczas czynności należy trzymać głowę prosto i wzrok skierowany ku górze. Przy pomocy palca środkowego należy naciągnąć lekko dolną powiekę. Następnie delikatnie przyłożyć palec wskazujący do soczewki i zsuwać ją do dołu w stronę białej części oka. Teraz wystarczy złapać soczewkę palcem wskazującym i kciukiem i ją ściągnąć.
Jak rozpoznać prawidłową stronę soczewki?
Przed przystąpieniem do zakładania soczewki kontaktowej trzeba sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona i czy znajduje się na prawidłowej stronie. Należy nałożyć soczewkę na opuszkę palca i sprawdzić dokładnie jej krawędzie. Nie może być postrzępiona ani w żaden sposób uszkodzona. Prawidłowa strona soczewki układa się w kształt miseczki o prostych krawędziach. W takim ułożeniu można ją założyć. Jeżeli kształtem przypomina bardziej talerzyk, to trzeba ją przewrócić na drugą stronę.
W jaki sposób dbać o higienę soczewki kontaktowej?
Gdy już wiadomo, jak zdjąć soczewki i je poprawnie założyć trzeba poznać jeszcze zasady ich pielęgnacji. Bardzo ważne jest ich dokładne oczyszczenie po użyciu — w przypadku wielorazowych soczewek. W tym celu stosuje się specjalny płyn dezynfekujący. Wystarczy nałożyć kilka kropel i je rozprowadzić delikatnie przy pomocy palca. W ten sposób uniknie się ryzyka rozwoju bakterii. Nigdy nie należy myć soczewek wodą z kranu, zawarty w niej chlor i inne substancje mogą uszkodzić soczewkę, a nawet wzrok.