Jak dobrać odpowiednie suplementy diety dla kobiet?

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, ma ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Niestety, nie zawsze jedzenie jest w stanie pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie potrzebne składniki. W takim wypadku warto zastosować suplementy. Jakie suplementy będą najlepsze dla kobiet? Na co zwrócić uwagę?

Co uwzględnić, wybierając suplementy diety dla kobiet?

Oferta suplementów dla kobiet jest bardzo szeroka, ale nie warto kierować się tym, co polecają reklamy czy stosują koleżanki z pracy. Każdy organizm jest inny, dlatego najlepiej wykonać badania i sprawdzić, jakich składników brakuje. Oprócz wyników badań ważne są również inne kryteria, które należy uwzględnić, wybierając witaminy dla kobiet. Jest to m.in.:

  • Wiek – to ważny czynnik, mający wpływ na wybór suplementów, ponieważ inne składniki są odpowiednie dla młodych kobiet, starających się o dziecko, inne dla pań w średnim wieku, a jeszcze inne dla seniorek. Kobiety w ciąży lub starające się o dziecko powinny stosować suplementację kwasem foliowym, a kobiety po menopauzie wybrać preparaty bogate w wapń i witaminę D.
  • Cel suplementacji – panie, które chcą stosować suplementy, powinny zastanowić się, czego od nich oczekują. Można wybrać suplementy dla kobiet dodające energii, poprawiające pamięć, poprawiające stan cery i włosów itp.
  • Styl życia – inne składniki potrzebne są dla kobiet aktywnych, inne dla pań, które prowadzą siedzący tryb życia. Warto przeanalizować swój tryb dnia i dopasować odpowiedni zestaw witamin dla kobiet, poprawiający codzienne funkcjonowanie.

Suplementy diety dla kobiet – co powinny zawierać?

Na rynku dostępne są preparaty jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe, zawierające witaminy i minerały dla kobiet. Można je stosować w stanach zwiększonego zapotrzebowania np. jesienią czy zimą, a także w okresie rekonwalescencji czy stosowania ubogich diet odchudzających. Zapotrzebowanie na witaminy u kobiet zwiększa się także podczas ciąży, karmienia piersią, menopauzy.czy zwiększonej aktywności fizycznej. Dla pań polecane są przede wszystkim:witaminy z grupy B, witamina A, C, D, E oraz K. Nie tylko poprawiają funkcjonowanie całego organizmu, ale także zwiększają odporność i spowalniają procesy starzenia. Oprócz witamin ważne są także minerały tj. żelazo, magnez, potas, cynk, wapń, jod, selen i miedź. Ważny jest także kwas foliowy, kwas DHA oraz kwasy omega.

Suplementy dla kobiet są potrzebne, ale należy pamiętać, że nie mogą być zamiennikiem zdrowej diety. Warto je stosować w sytuacjach zwiększenia zapotrzebowania, a na pewno przyniosą dobry efekt.