Jak dopasować lampy loft do naszego wnętrza?

Lampy loft to oświetlenie nawiązujące do stylu industrialnego, który jak wiadomo rządzi się swoimi, często niezrozumiałymi zasadami. Kiedy myślimy o lampach w tym stylu to najczęściej mamy na myśli stare reflektory rodem z planów serialowych, które służyły do oświetlania sceny. Okazuje się jednak, że nie ma co ograniczać się jedynie do tego typu wyobrażeń, bo współcześnie wybór form tego elementu wystroju jest wprost zaskakujący. Światło gra ogromną rolę w naszej przestrzeni, wpływa na samopoczucie, rytm dnia i chroni nasz wzrok przy pracy. 

Lampy loft, czyli właściwie jakie?

Lampy loft, wywodzące się głównie ze stylu industrialnego to takie o surowym wyglądzie. Mogą to być oczywiście takie, które przypominają wyglądem reflektory ze sceny, ale nie tylko. Konstrukcja takiego oświetlenia jest zazwyczaj metalowa i dość prosta. Mimo tego jest kilka głównych rodzajów. Najpopularniejszym w ostatnich czasach rodzajem są geometryczne, czarne lampy. Zazwyczaj w kształcie sześcianu, choć zdarzają się również trójkąty czy bardziej wymyślne figury. To, co je łączy to brak wszelkiego rodzaju kloszy, czy to szklanych czy materiałowych. W lampach loft chodzi o to, by zachować surowość rzeczy i nie dodawać zbędnych ozdób. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem jest utrzymanie nieosłoniętej niczym żarówki. W niektórych rodzajach lamp po prostu zwisa ona swobodnie z sufitu bez dodatkowej obudowy. Popularne jest również oświetlenie w stylu przemysłowym, kojarzone najczęściej z hal produkcyjnych, czyli długa linka a z niej zwisający okrągły, metalowy, najczęściej czarny lub biały, choć zdarzają się też grafitowe, klosz z dużą żarówką w środku. Niekiedy konstrukcje lamp nie ograniczają się jedynie do metalu, ale również dodawane są drewniane elementy. Takie innowacje świetnie współgrają głównie z czernią i żółtym, ciepłym światłem żarówek. Te z kolei często są zamykane w tak zwanej ,,klatce”. Jest to rodzaj obudowy zamkniętej bardziej lub mniej szczelnie przypominający sito lub kratę. 

Lampy loft nie tylko wiszące.

Oprócz wiszących wariantów, lampy loft mają też tak jak i te klasyczne lampy, wersje naścienne, czyli kinkiety i stojące. Takie lampki świetnie oświetlą nam miejsca w domu, w których pragniemy trochę mniejszego natężenia światła a także doświetlimy te, do których górne lampy nie koniecznie dają radę dotrzeć. Sprawdzą się świetnie w łazienkach, sypialniach i kuchniach. W miejscach, w których mamy wystarczająco zapełnioną przestrzeń dobrym rozwiązaniem będą żarówki bez zbędnej obudowy, na przykład na samych kablach.