Kołdra sensoryczna, nazywana też kołdrą obciążeniową, to kołdra o niezwykłych właściwościach terapeutycznych. Działa na ciało uspokajająco i wyciszająco, wpływa również na zwiększenie koncentracji i skupienia. Jak stosować kołdrę obciążającą? Czy nadaje się dla każdego? Jaki rozmiar wybrać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.
Kołdra sensoryczna — co to takiego?
Kołdra sensoryczna wygląda jak zwykła kołdra. Różnicę wyczuwamy dopiero biorąc ją do ręki. Zwykłe kołdry mogą być wypełnione puchem, piórami lub syntetycznym wypełniaczem, z kolei kołdry obciążeniowe wypełnia się szklanym granulatem (ten rodzaj wypełnienia stosowany jest w niektórych zabawkach) lub naturalnym, kilkakrotnie płukanym i wypalanym żwirkiem o owalnym kształcie. Takie wypełnienie jest niewyczuwalne w dotyku, a sama kołdra uszyta z tkaniny, która jest miękka, dobrze przepuszcza powietrze, chroni przed nocnym chłodem, a jednocześnie nie pozwala na przegrzanie. Zazwyczaj jest to gładka bawełna, jedwab lub tkaniny z domieszką lnu.
Jak działa kołdra sensoryczna?
Kołdra sensoryczna dzięki temu, że jest dość ciężka, podczas snu stymuluje wyspecjalizowane receptory zawarte w mięśniach, ścięgnach, stawach, uszach i oczach, odpowiedzialne za dostarczanie prawidłowych informacji na temat położenia ciała w przestrzeni oraz ogólnych jego elementów względem siebie. Jest to niezbędna umiejętność potrzebna człowiekowi w codziennym życiu przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności, co przekłada się m.in. na emocjonalne bezpieczeństwo i zdolności prawidłowego odnalezienia się i funkcjonowania w społeczeństwie. Na osoby nadmiernie pobudzone działa uspokajająco, a na osoby, których zmysły są niedostatecznie wrażliwe – pobudzająco.
Na jakie problemy pomaga kołdra sensoryczna?
Kołdra sensoryczna to propozycja dla osób, które zmagają się z problemami ze snem, zaburzeniami integracji sensorycznej, hiperaktywnością, zaburzeniami rozwoju psychoruchowego i wysokim poziomem lęku. Mogą ich używać zarówno dorośli, jak i dzieci.
Kołdra sensoryczna dla dzieci
Taka kołdra polecana jest dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, zespolem Downa oraz zespołem Tourette’a. Może być również korzystna w przypadku ADHD, a także w zaburzeniach integracji sensorycznej. Ciężar kołdry może ułatwić zasypianie i zmniejszyć nadaktywność dziecka.
Kołdra sensoryczna znajduje także zastosowanie jako jeden z elementów terapii w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami SI. Wówczas może być wykorzystywana zarówno w gabinecie, jak i w domu (po wcześniejszej instrukcji terapeuty).
Kołdra sensoryczna dla dorosłych
Dorosłym spanie pod kołdrą sensoryczną pomaga zmniejszyć pobudliwość układu autonomicznego, co z kolei redukuje lęk i objawy związane z pobudzeniem psychoruchowym. Ponadto może natomiast okazać się pomocna w przypadku niezdiagnozowanych w okresie dzieciństwa problemów z integracją i wynikających z nich nadpobudliwości, takich jak rozdrażnienie, apatia, nieumiejętność organizacji czy kłopoty z koncentracją.
Kołdra sensoryczna to także ratunek w przypadku bezsenności, nerwicy oraz życia w stresie. Spanie pod nią pozwala bowiem na odprężenie i uspokojenie. Niektórzy terapeuci polecają także kołdrę sensoryczną przy zespole niespokojnych nóg, pierwszych objawach choroby Parkinsona lub Alzheimera, a nawet demencji. Kołdry obciążeniowe stosuje się również u osób z padaczką, chorobą dwubiegunową, depresją, czy fibromialgią, a także w przypadku różnego rodzaju nerwic oraz zespołu stresu pourazowego.
Kołdra sensoryczna — przeciwskazania
Osoby borykające się z problemami, takimi jak padaczka, nadciśnienie, zaburzenia układu oddechowego, choroby serca i zaburzenia krążenia, niektóre choroby skórne oraz niskie napięcie mięśniowe, zakup kołdry sensorycznej powinny skonsultować się ze specjalistą.
Kołdra sensoryczna — jak ją stosować?
Kołdra sensoryczna może być wykorzystywany do całonocnego wypoczynku lub do drzemki.
Dzieci powinny z kołdry sensorycznej korzystać pod opieką dorosłych. Mimo że jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie, to nie powinny z nią zostawiać same.
Dorośli mogą z kołdry korzystać według własnych upodobań. Część osób woli pod nią odpoczywać w ciągu dnia, inni natomiast lubią, gdy kołdra sensoryczna jest z nimi przez całą noc.
Kołdra sensoryczna — jaki rozmiar wybrać?
W doborze kołdry sensorycznej powinien pomóc specjalista. Powinna ona bowiem zostać nie tylko do rozmiaru łóżka, ale także do masy osoby, która będzie pod nią spała. Zakłada się, że ciężar kołdry obciążeniowej powinien wynosić ok. 10% masy ciała dorosłego i 10-15% masy ciała dziecka.
Kołdry sensorycznej nie należy kupować jej na wyrost (dziecko przecież szybko urośnie) ani zbyt lekkiej. Nie tylko nie spełni swojego zadania, ale w pewnych przypadkach może wręcz zaszkodzić.