Jak działają orzechy piorące?

W ostatnich latach świat oszalał na punkcie zero waste. Wszystko, co ogranicza zużywanie plastiku, oszczędza wodę i energię jest teraz na topie. To zdecydowanie najlepsza moda, zaraz po tej na zdrowy tryb życia. Coraz więcej firm oferuje bardziej ekologiczne rozwiązania. Przykładem są chociażby jednorazowe naczynia i słomki. Zamiast tradycyjnych plastików coraz częściej na sklepowych półkach znajdziemy te wykonane z papieru, bambusa a nawet drewna. Są nie tylko bardziej estetyczne, trwalsze, ale też dbają o środowisko. W swoich gospodarstwach domowych ludzie również dokonują mniejszych i większych zmian. Zaczęliśmy od segregacji śmieci, oszczędzania wody i odłączania urządzeń od prądu, aby nie pobierały go w trybie czuwania. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, z czego wykonana jest odzież. Stawiamy też na ekologiczne środki czystości. Bardzo modne jest używanie sody, octu i kwasku cytrynowego podczas codziennego sprzątania. Te proste rzeczy, które każdy odnajdzie w swojej kuchni zastępują nam drażniące, żrące płyny. Wciąż jednak niełatwo uporać się z podstępnymi, plastikowymi mikrogranulkami czającymi się choćby w kosmetykach, ale też na przykład proszku do prania. Niewielu wyobraża sobie rezygnację z tego detergentu, lubimy przecież, kiedy nasze ubrania są świeże i pachnące. Pranie bez użycia specjalnego środka wydaje się nieefektowne i takie zapewne jest. Okazuje się jednak, że i tu z pomocą przychodzi nam matka natura. Mowa tutaj o odkryciu ostatnich lat, jakim są orzechy piorące.

Co to są orzechy piorące?

Orzechy piorące to orzechy rosnące na drzewie sapindus mukorossi. Pochodzą więc z Indii i Nepalu. Choć nie są jeszcze powszechnie dostępne we wszystkich sklepach, to bardzo łatwo możemy zamówić je przez internet. Dokładniej mowa tu o łupinach tych orzechów, które zawierają saponiny. Jest to swego rodzaju naturalny detergent, który przy kontakcie z wodą pieni się, dzięki czemu usuwa zabrudzenia a nawet tłuszcz.

Orzechy piorące- zalety. 

Przede wszystkim ekologiczność- orzechy piorące naprawdę są przyjazne matce naturze. Może nie mają takiej mocy jak chemiczne środki, ale trzeba przyznać, że niejednokrotnie właśnie to one sprawiają, że ubrania służą nam krócej, kolory blakną i stają się ,,sprane”. Orzechy piorące będą bardziej przyjazne tkaninom przy codziennym praniu. Są całkowicie biodegradowalne. Do tego nie są tak naprawdę drogie, jeśli porównamy je z cenami dobrych detergentów. Dzięki swojej wydajności czasem może okazać się, że będą nawet lepsze dla naszego portfela.