Jak pozbyć się czkawki?

Czkawka to mimowolne skurcze (szybkie zaciskanie i rozluźnianie) przepony, która objawia się specyficznymi dźwiękami. Wynikają one z nagłego zmykania się otworu pomiędzy strunami głosowymi, co powoduje, że wydawany zostaje dźwięk „hic”. Zwykle czkawka trwa kilka minut, ale w niektórych przypadkach może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące. W zależności od przyczyny czkawki można samodzielnie się jej pozbyć. Jak to zrobić? Czytaj dalej!

Sposoby na pozbycie się czkawki

W większości przypadków czkawka nie jest uciążliwa, chociaż czasem może nas zirytować do tego stopniu, że będziemy gotowi zrobić wszystko by się jej pozbyć. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na czkawkę.

  • Wstrzymanie oddechu. Należy nabrać jak najwięcej po­wie­trza do płuc, następnie wstrzy­mać od­dech tak długo, jak to możliwe i w międzyczasie przełykać ślinę.
  • Wystraszenie. Przestraszony człowiek wstrzymuje powietrze, co powoduje wzrost stężenia dwutlenku węgla w organizmie i odruch czkania ustaje.
  • Zjedzenie łyżeczki cukru. Kiedy organizm skupia się na przełykaniu cukru, przepona wraca do normalnego rytmu pracy.
  • Połknięcie kawałka lodu. Ten sposób także odwraca uwagę organizmu od nieregularnych skurczów przepony i pozwala pozbyć się czkawki.

Jak pozbyć się czkawki u dziecka?

Czkawka u dziecka może być wynikiem np. głośnego śmiechu lub krzyku, gdyż takie stany silnie pobudzają układ nerwowy. W takiej sytuacji można zastosować sposoby takie jak u dorosłych. Jeśli mimo domowego tego skurcze przepony nie ustają, należy zgłosić się do lekarza.

Jak pozbyć się czkawki u noworodka?

U noworodków czkawka jest wynikiem niedojrzałego ośrodkowego układu nerwowego i nie w pełni wykształconego żołądka. Zwykle powstaje na skutek zbyt szybkiego ssania pokarmu, co wiąże się z połykaniem powietrza, które powoduje nagromadzenie się w układzie pokarmowym gazów. Starsze osoby za przyczynę czkawki podają także wychłodzenie organizmu, mokrą pieluszkę oraz zbyt głośny śmiech. Jak pozbyć się czkawki u noworodka? Sposoby są następujące:

Najprostszym sposobem na usunięciu czkawki u noworodka jest podniesienie go do pozycji pionowej i ułożenie w pozycji np. do odbijania. Jeśli czkawka pojawiła się podczas karmienia, należy przerwać tę czynność i pospacerować chwilę z dzieckiem na ramieniu.

Czkawka może nabierać na sile, jeśli dziecko płacze. Malucha należy wtedy uspokoić, przystawiając go do piersi lub podać mu butelkę z wodą — podanie napoju pomaga bowiem wyciszyć zakończenia nerwowe, które odpowiadają za pobudzanie ośrodka w mózgu wywołującego skurcze mięśni.

Pomocne może się także okazać ubranie lub przytulenie dziecka – uczucie ciepła buduje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo ogrzanie ciała pomaga zmniejszyć reaktywność układu nerwowego, co z kolei łagodzi skurcze mięśni.

Jak pozbyć się czkawki po alkoholu?

Czkawka po alkoholu ma zazwyczaj związek z podrażnieniem nerwu błędnego przez alkohol etylowy.

Nerw błędny łączy mózg z jelitami i biegnie wzdłuż niemal całego ciała (m.in. przez przełyk, przeponę i całą jamę brzuszną, aż do okrężnicy). Jest to najdłuższy nerw w organizmie człowieka i odpowiada m.in. za ruchy przepony. Wypity alkohol podrażnia nerw błędny, co może skutkować nierytmicznymi skurczami przepony, które powodują zamykanie się światła krtani. Czkawka alkoholowa może wystąpić niezależnie od ilości wypitych trunków, zarówno w stanie upojenia alkoholowego, jak i po wypiciu symbolicznego kieliszka, przy czym napadowe czkanie najczęściej obserwuje się po wypiciu gazowanych napojów alkoholowych. Prym w tej kwestii wiedzie piwo i szampan (wino musujące), a także drinki na bazie czystej wódki zmieszane z napojami gazowanymi bez alkoholu.

Jak zatem pozbyć się czkawki pijackiej (bo tak potocznie nazywana jest czkawka alkoholowa)? Najprostszą metodą jest wypicie dużej ilości schłodzonej wody, przy czym pić ją należy małymi łyczkami. Innym sposobem może być przytrzymywanie powietrza przez kilkanaście sekund, co ma na celu rozluźnienie przepony. Powstrzymać czkawkę może także poproszenie kogoś o przestraszenie, inni radzą sobie z czkaniem poprzez zatykanie uszu. Praktykuje się także jedzenie cukru lub ssanie cukierków.

Jak pozbyć się czkawki u psa?

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się czkawki u psa. Może to być zbyt łapczywe jedzenie, nagła zmiana temperatury otoczenia, a także silny stres lub inne silne emocje. Czkanie może także pojawiać się przy niektórych chorobach układu oddechowego, w tym zapaleniu płuc i oskrzeli. Zdarza się także, że pies ma czkawkę z powodu robaczycy płuc. Nerw błędny jest wówczas drażniony przez migrujące nicienie.

Co zrobić, kiedy pies ma czkawkę? Pod żadnym pozorem nie należy próbować domowych sposobów, które działają na człowieka. Psa nie straszymy, nie podajemy mu kostek cukru, nie wlewamy mu do gardła żadnych napojów. Nie wolno też ciągnąć psa za język ani stosować wobec niego innych bodźców bólowych.

Psa można za to zachęcić go do napicia się wody z miski lub podać mu psi smakołyk do gryzienia. Zwierzę podczas żucia intensywniej się ślini, dzięki czemu musi częściej przełykać nadmiar śliny, co powinno unormować sytuację. Jeżeli jednak czkawka u psa trwa ponad 20 minut i nie ustaje, należy niezwłocznie udać się z psem do weterynarza. Przyczyną czkawki może być zachłyśnięcie się podczas jedzenia lub zabawy.