Przemoc w niezdrowych związkach jest dość częsta i przybiera ona różne formy. Często to kobieta jest ofiarą przemocy, ale zdarzają się sytuacje, kiedy sprawcą przemocy też jest kobieta. Dziś chcielibyśmy powiedzieć, gdzie kobiety, które doświadczyły przemocy, mogą szukać pomocy. Czytaj dalej, bo uważamy, że warto znać takie miejsca.
Przemoc niejedno ma imię – przemoc psychiczna i fizyczna
Przemoc można doświadczać na wiele różnych sposób. To nie jest tylko agresja fizyczna, gdzie partner bije swoją partnerkę w przypływie agresji. Wiele z nas żyje w błędnym przekonaniu, że po przemocy domowej muszą pozostawać siniaki, a wcale tak nie musi być. Przemoc domową wobec kobiet omawia rodzinarodzinie.pl, my już wiemy, że to także znęcanie się psychiczne czy przemoc ekonomiczna. Przemoc ma wiele twarzy, to może być:
- nękanie, groźby,
- szantaż emocjonalny,
- tzw. gaslighting,
- ataki słowne,
- nadmierna kontrola,
- ciągłe kłótnie,
- agresywna krytyka,
- wydzielanie pieniędzy, uniemożliwianie zarobku,
- izolowanie partnerki od innych.
Powyższe zachowania dość często towarzyszom sprawcom przemocy fizycznej. Jeśli jesteś kobietą i doświadczasz zachowania z wyżej wymienionych, to prawdopodobnie jesteś ofiarą przemocy.
Jak kobieta może poradzić sobie z przemocą w związku?
Każda kobieta ma brawo, by żyć bez lęku. Nikt nie zasługuje na to, by żyć w związku, który oparty jest na przemocy i agresji. Niestety wiele kobiet długo pozostaje w przemocowych związkach, bo się boi konfrontacji lub z uwagi na potomstwo, ale to się powoli zmienia. Większa świadomość społeczeństwa sprawia, że coraz więcej kobiet zbiera w sobie odwagę na to, by uwolnić się od przemocowego partnera. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, wy wyjść z przemocowego związku, to założenie Niebieskiej Karty, można ją założyć nawet bez zgody kobiety, która doświadcza przemocy – to po ty, by ściągnąć z niej odpowiedzialność za podjęcie tej procedury.
Przemoc w związku najczęściej jest skrywana, kobiety boją się lub wstydzą się do tego przyznać, dlatego apelujemy: mów o przemocy swoim bliskim! Przełam tabu i zacznij mówić o doświadczanej przemocy głośno. Możesz zwrócić się o pomoc do rodziny, przyjaciół, czy nawet sąsiadów. Kiedy twój partner wpadnie w kolejny agresywny szał, wzywaj niezwłocznie policję – to bardzo ważne, pozwoli to na uruchomienie procedury Niebieskiej Karty. W wielu miastach są specjalne grupy wsparcia dla kobiet, które doświadczają przemocy, możesz z nich skorzystać.
Gdzie ofiary przemocy domowej mogą szukać wsparcia?
Ofiary przemocy mogą zgłosić się po pomoc w kilku miejscach. To instytucje, które zawodowo zajmują się rozwiązywaniem problemów przemocy domowej. Po pomoc możesz zgłosić się do poniższych miejsc:
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia”,
- Centrum Praw Kobiet,
- Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia,
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej,
- 800 70 2222 – telefon wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym.