Jak radzić sobie z przesuszeniem włosów po częstym farbowaniu?

Lubimy metamorfozy i chętnie poddajemy się im także w salonach fryzjerskich. Zmianę koloru można fundować sobie przy każdej wizycie u fryzjera, choć oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na kondycję włosów. Choć farby do włosów są coraz lepsze i mniej inwazyjne, nie zawierają amoniaku, to jednak mimo wszystko włosy po farbowaniu często są przesuszone. Można zmniejszyć częstotliwość farbowania, ale z przesuszeniem można sobie skutecznie radzić. Poznajcie sposoby jak to robić.

Suche włosy po farbowaniu – czy musisz rezygnować z częstej koloryzacji? 

Można powiedzieć, że sposobem na przesuszenie może być rzadsze farbowanie włosów. Ale nie jest to prawda. Już jedno farbowanie może spowodować, że włosy będą przesuszone. Dlatego po farbowaniu należy po prostu postawić na odpowiednią pielęgnację włosów i sięgnąć po kosmetyki zawierające głęboko nawilżające składniki. Ponieważ po farbowaniu łuski włosa się bardziej odchylają potrzebne jest wypełnienie owych luk naturalnym budulcem włosa, czyli keratyną. Zatem produkty keratynowe po farbowaniu włosów, ale i rozjaśnianiu, są absolutnym must have. Warto zafundować sobie nawilżenie włosów ,sięgając po produkty zawierające składnik, który wiąże wodę w strukturze włosa i sprawia, że nie odparowuje ona tak szybko, a włosy pozostają gładkie i lśniące. Mowa oczywiście o kwasie hialuronowym. Jednak nie może być to kwas hialuronowy w postaci dużych cząsteczek. Warto sięgnąć po produkty zawierające trójcząsteczkowy kwas hialuronowy, który może przenikać do wnętrza struktury włosa. Zatem z jednej strony mamy cement, który chroni włosy przed uszkodzeniami, czyli keratynę, a z drugiej powłokę chroniącą przed utratą wody, czyli kwas hialuronowy. Można zdecydować się na szampon i odżywkę z kwasem hialuronowym, a także dwa razy w tygodniu stosować maskę z keratyną. Dzięki temu włosy mogą się odbudować po koloryzacji. 

Inne dobre sposoby na przesuszenie włosów 

Na pewno nie można zapomnieć o olejowaniu. Ten zabieg warto wykonywać oprócz stosowania maski co pewien czas. Można nałoży olej nawet na całą noc na włosy, by następnego dnia go zmyć i umyć włosy szamponem. Istotne znaczenie ma to, by olej był dopasowany do rodzaju włosów – wysokoporowatych lub średnioporowatych. Po farbowaniu włosy nie są niskoporowate, jednak poprzez zastosowanie zabiegu laminacji włosów można przywrócić im prawidłową strukturę. Jednocześnie należy pamiętać o regularnym używaniu kosmetyków zawierających emolienty, proteiny i humektanty. W przypadku włosów wysokoporowatych należy stosować tzw. olej nieschnący, który pozostawia tłusty film na włosach. Dlatego oleju nie nakładamy od nasady włosów, a mniej więcej od wysokości ucha w stronę końcówek. W przypadku odżywionych włosów olej można nakładać też na same końcówki. Będzie wtedy chronił je przed uszkodzeniami i rozdwajaniem.     

Jakich błędów nie należy popełniać przy pielęgnacji włosów ze skłonnością do przesuszania? 

Mimo zastosowanych zabiegów na włosy czy kosmetyków można borykać się z przesuszaniem włosów, gdy popełnia się proste błędy. Przede wszystkim nigdy nie można prostować wilgotnych włosów, bo to prowadzi do ich niszczenia. Jeśli już prostuje się włosy, to zawsze należy stosować na nie kosmetyki termochronne. Ich zastosowanie przyda się także w przypadku suszenia włosów suszarką. Warto sięgnąć choćby po serum bez spłukiwania. Na pewno włosy przesuszające się należy chronić przed nadmiernym promieniowaniem UV. Warto stosować kosmetyki na włosy zawierające filtry UV, a dodatkowo nosić przewiewne nakrycia głowy.