Jak się leczy astygmatyzm?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku.

Komu grozi astygmatyzm?

Może występować również w połączeniu z innymi wadami – krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Nazywany również niezbornością oka spowodowany jest przez spłaszczenie soczewki oka, co nadaje jej eliptyczny kształt. Jest to najczęściej wada genetyczna i w bardzo niewielkim stopniu występuje praktycznie u każdego. Nikt nie posiada soczewki w kształcie idealnej geometrycznej kuli jak to teoretycznie powinno być.  Taki nieznaczny astygmatyzm po pierwsze nie jest do wykrycia, a po drugie i ważniejsze w ogóle nie przeszkadza w codziennym życiu. Co innego, kiedy wada jest głębsza – wtedy pojawiają się różne nieprzyjemne objawy do których należą między innymi permanentne zmęczenie wzroku, bóle głowy, rozmyte widzenie niezależnie od odległości. Większy astygmatyzm może powodować również zaburzenia równowagi i problemy z ocenianiem odległości.

Nie jest to wada niebezpieczna, ale powoduje znaczny dyskomfort w codziennych czynnościach, a nie korygowana może się powiększać.

Jak wyleczyć astygmatyzm ?

Całkowicie można pozbyć się astygmatyzmu poprzez zabieg chirurgiczny wykonywany specjalnym laserem. Najczęściej jednak wada ta korygowana jest poprzez okulary lub coraz częściej przez  soczewki kontaktowe. Przy opisanych wyżej problemach ze wzrokiem na początek trzeba koniecznie udać się do okulisty. Dobieranie okularów na własną rękę może skończyć się pogorszeniem wzroku. Coopervision.pl to platforma internetowa, która pomoże zaoszczędzić na czasie. Po rejestracji na stronie platforma wskazuje najbliższe zakłady optyczne współpracujące z lekarzem okulistą. Wystarczy tylko jedne spotkanie zarezerwowane przez coopervision.pl żeby wykonać konieczne badania, dobrać moc soczewek i zakupić je na miejscu. Warto zapisać się do klubu coopervison.pl, którego członkowie mogą kupować soczewki po atrakcyjnych cenach, a nawet testować je za darmo.

Czy astygmatyk może korzystać z soczewek kontaktowych ?

Oczywiście, soczewki na astygmatyzm niczym nie ustępują tradycyjnym okularom. Są to specjalne soczewki zwane torycznymi. Są nieco trudniejsze w użytkowaniu niż te przeznaczone dla krótkowidzów lub dalekowidzów. Zakładając je należy pamiętać, że oznaczony na soczewce punkt powinien znaleźć się w określonym miejscu na osi oka. Soczewki toryczne sa trochę droższe, ale i tak wiążą się ze znacznie mniejszymi kosztami niż oprawka i okulary. Są też znacznie wygodniejsze w użyciu, szczególnie dla ceniących sobie aktywny styl życia.