Jak wybrać idealny stół drewniany do jadalni?

W każdej jadalni to właśnie stół jest centrum wszystkich najważniejszych wydarzeń. Przy nim spotyka się rodzina czy przyjaciele, by wspólnie spędzić czas i porozmawiać, zjeść razem posiłek czy pograć w gry planszowe. Wybór stołu nie jest taki prosty – z racji tego, że jest to mebel intensywnie przez nas eksploatowany, powinien być nie tylko stylowy, ale przede wszystkim funkcjonalny.

Podobnie jak w modzie, w aranżacji wnętrz również są ponadczasowe klasyki, które zawsze wpisują się w trendy. Należą do nich zdecydowanie stoły drewniane, które nadają wnętrzu niezwykle przytulnego charakteru, a do tego wykorzystany materiał sprawia, że są wytrzymałe na lata. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni stół.

Kryteria, które warto wziąć pod uwagę

Postanawiasz, że chcesz kupić do swojego domu czy mieszkania drewniany stół. I co dalej? Jak wybrać ten idealny model, który dopełni twoje wnętrze? Jak wiadomo, na rynku w różnych sklepach meblowych mamy dostęp do tysięcy modeli. Dlatego aby zawęzić okręg poszukiwań, należy jasno określić swoje potrzeby, tym samym wykluczając te stoły drewniane, które nie będą odpowiadały twoim wymaganiom.

Dopasuj stół do stylu wnętrza

Drewno może być ograne w naprawdę różnych wydaniach – z pewnością znajdziesz taki stół drewniany, który podkreśli styl twojego wnętrza. Do stylu prowansalskiego najlepiej sprawdzi się klasyczny, prostokątny stół, z widoczną strukturą drewna. Z kolei do stylu nowoczesnego lub loftowego pasować będą modele, które łączą w sobie różne modele – np. drewniane nogi stołu ze szklanym blatem. Baw się kształtem, materiałem i designem, aby twój stół odzwierciedlał twój styl!

Stoły drewniane wykonane z różnych typów drewna

Pod pojęciem drewnianych stołów kryją się różne rodzaje drewna. Najpopularniejsze z nich to m.in. drewno sosnowe, akacjowe czy dębowe. W ostatnich latach, za sprawą rosnącej popularności mebli z krajów azjatyckich, w tym z Bali, coraz częściej decydujemy się także na stoły z drewna egzotycznego, jak palisander czy mango. To, jaki materiał wybierzesz, zależy m.in. od odcienia i struktury, na jakiej ci zależy, a także od właściwości. Jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych materiałów jest drewno dębowe.

Wielkość i kształt

Rozmiar i kształt stołu są niezwykle ważne, ponieważ wpływają jednocześnie na funkcjonalność jak i wygląd pomieszczenia. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, ile osób będzie się przy nim regularnie zasiadać. Warto również pamiętać o dodatkowej przestrzeni, która jest potrzebna wokół stołu, aby każdy mógł swobodnie się poruszać i wstać od stołu. Kształt stołu również ma znaczenie. Prostokątny stół jest najbardziej uniwersalny i pasuje do większości jadalni. Okrągły stół natomiast jest bardziej oryginalny i jednocześnie cechuje go optyczna lekkość. Kwadratowy stół jest natomiast bardziej funkcjonalny i pasuje do mniejszych pomieszczeń.

O tym musisz pamiętać, czyli pielęgnacja drewnianych stołów

Warto pamiętać o tym, że wybór drewnianego stołu wiąże się też ze specyficzną pielęgnacją. Drewno to materiał, który wymaga odpowiedniej konserwacji, aby zachowało swoją trwałość na lata. Mycie stołów drewnianych powinno odbywać się jedynie przy pomocy specjalnych środków do mebli drewnianych.