Jaka smycz będzie najlepsza dla psa małej rasy?

Posiadanie wymarzonego psiaka wiąże się także z koniecznością zakupu niezbędnych akcesoriów dla niego. Miseczki, karma, zabawki, obroża i oczywiście smycz. Wybór smyczy dla psa nie powinien być przypadkowy – jako łącznik opiekuna z pupilem smycz powinna bowiem spełniać konkretne funkcje. Jakie? Dowiesz się z poniższego wpisu!

Smycz klasyczna, przepinana, linowa, a może automatyczna? Wybór jest duży, ale odpowiedzialny opiekun zastanawia się przed zakupem: jaka smycz dla psa niewielkich rozmiarów będzie najlepsza? Z tego artykułu dowiesz się, jak dobrać smycz do rozmiarów, wagi i temperamentu swojego pupila!

Wybór pierwszej smyczy – co wziąć pod uwagę?

Choć do zakupu każdej smyczy należy podejść z rozwagą, szczególnie istotna jest ta pierwsza smycz, którą kupujemy dla szczeniaka. To od niej zależeć będzie bowiem w dużej mierze to czy i jak szybko psiak opanuje chodzenie na smyczy w sposób bezpieczny i komfortowy. Okres szczenięctwa to najlepszy czas, aby nauczyć swojego pupila pożądanych zachowań, takich jak chodzenie przy nodze. Jaką smycz zatem wybrać, aby było to łatwiejsze?

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich możesz nauczyć szczeniaka podczas pierwszych spacerów, jest chodzenie na luźnej smyczy. Chodzi o to, aby smycz nie była stale napięta, dzięki czemu nie będzie potęgowała u psiaka chęci ciągnięcia, które wraz z dorastaniem pieska staje się coraz bardziej dokuczliwe. Dlatego nieodpowiednia będzie smycz automatyczna, która zawsze jest napięta. O wiele lepiej sprawdzi się klasyczna smycz miejska, która pozwoli ściśle kontrolować zachowania małego pieska.

Smycz dla małego psa – jaka będzie odpowiednia?

O ile smycz dla szczeniaka powinna być dość krótka, tak aby pies nauczył się chodzenia przy nodze, o tyle smycz dla dorosłego pieska może już mieć różną długość. Niezależnie od rasy psa i jego wielkości, wybór smyczy powinien być uzależniony od temperamentu psiaka i warunków spacerowych. Co to dokładnie oznacza?

Dłuższa smycz daje psu więcej wolności, co może okazać się korzystne przy spacerach po parku lub lesie, ale niekoniecznie w ruchliwym mieście. Dobrym rozwiązaniem może okazać się smycz przepinana, która pozwala na regulację długości przez opiekuna w zależności od okoliczności. Taka smycz da psu możliwość swobodnej eksploracji w odpowiednich warunkach, ale także opiekun będzie mógł szybko zapanować nad pupilem, gdy sytuacja się zmieni.

Więcej niż jedna smycz dla lepszego dopasowania

W praktyce najlepiej jest mieć więcej niż jedną smycz dla swojego psa i dobierać ją w zależności od rodzaju spaceru. Na miejskie wędrówki zatłoczonym chodnikiem najlepiej sprawdzi się smycz miejska. Podczas spacerów po parku, lesie czy wiejskimi ścieżkami dobrym wyborem będzie smycz przepinana. Z kolei dla aktywnych psów, które uwielbiają bieganie, zabawę i eksplorację terenu, świetna będzie smycz linowa, zapewniająca swobodę ruchów przy jednoczesnej kontroli ze strony opiekuna. Dobierz wzór i kolor, który wyraża osobowość Twoją i Twojego pupila!