Jakie buty ubrać w wysokie góry?

Wysokogórska wspinaczka wymaga znacznego przygotowania wyposażenia, takiego jak obuwie oraz odzież. Aby odpowiednio wybrać buty przystosowane do chodzenia po wysokich górach, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich? W jaki sposób wybrać najlepsze obuwie oraz dodatki do wspinaczki górskiej?

Wygoda i komfort termiczny to podstawa

W przypadku ubrań oraz butów przeznaczonych w góry przede wszystkim należy kierować się wygodą. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w trudnym, zimowym okresie, kiedy warunki w górach bywają nieprzewidywalne, warto zaopatrzyć się w obuwie, które zabezpieczy stopę przed zimnem, a dodatkowo zapewni bezpieczne poruszanie się po nierównym, kamienistym podłożu. Większość butów zimowych przeznaczonych do wspinaczki posiada wewnętrzne ocieplenie, gwarantujące komfort termiczny przez wiele godzin. Przy wyborze butów na zimę zawsze warto wybierać nieco większy rozmiar, aby zapewnić wewnątrz swobodę ruchu stopy podczas chodzenia oraz zostawić miejsce na dodatkową warstwę skarpet. Jeżeli obuwie jest zbyt sztywne, bardzo często powoduje drętwienie oraz marznięcie palców, dlatego też warto mieć na uwadze rozmiar oraz kształt buta.

Antypoślizgowa podeszwa i solidne wiązanie – czy jest ważne?

To kolejna kwestia, o której należy pamiętać przy zakupie. Antypoślizgowa podeszwa ułatwia poruszanie się po śliskiej, często oblodzonej powierzchni. Dodatkową zaletą tego typu obuwia jest uniwersalność, która pozwala na użytkowanie go o różnych porach roku zarówno wiosną, jak i zimą. W sezonie zimowym podczas wycieczki w wysokie góry warto zaopatrzyć się także w raki, które zapewnią obuwiu dodatkową przyczepność. Jest to bardzo ważne, szczególnie kiedy na szlaku zalega gruba warstwa śniegu lub przebiega on po oblodzonych skałkach i kamieniach. Solidne i mocne wiązanie butów jest niemniej ważne, ponieważ to właśnie ono gwarantuje stopie wysoką stabilność. Pozwala ona na zabezpieczenie stopy przed skręceniem oraz innymi kontuzjami, jakie często zdarzają się w górach.

Jaki rodzaj obuwia wybrać w wysokie góry?

Jednymi z najlepszych, a jednocześnie najbardziej popularnych rodzajów obuwia wybieranym przez miłośników wspinaczki górskiej są trapery oraz buty trekkingowe. Jest to obuwie przystosowanie do użytkowania w różnych warunkach. Na rynku sprzedaży można znaleźć także duży wybór butów sportowych przeznaczonych do wspinaczki po górach, które posiadają różną wysokość oraz grubość podeszwy. Odpowiedni model warto wybrać zgodnie z preferencjami użytkowania oraz potrzebami. Buty o grubszej podeszwie o wiele lepiej amortyzują nieprzyjemne odczucia związane ze stąpaniem po nierównym, kamienistym i twardym podłożu, dlatego są one idealne do wspinaczki wysokogórskiej. Wyższe buty o wiele lepiej sprawdzają się w sezonie zimowym oraz wiosennym, a także jesienią, kiedy warunki atmosferyczne w różnych partiach gór bywają zmienne. Obuwie trekkingowe niższe to rozwiązanie, które o wiele lepiej sprawdzi się na lato, kiedy temperatura jest wyższa i chodzenie po niższych partiach gór w butach posiadających dodatkowe ocieplenie, może powodować przegrzanie się stopy oraz dyskomfort termiczny. Meindl to marka znana od lat, która wyróżnia się sprzedażą produktów wysokiej jakości. Jej dodatkową zaletą jest wyjątkowa wytrzymałość oraz solidność wykonania, jaką prezentują produkty. Ceny obuwia są niezwykle przystępne w porównaniu z jego jakością. Sklep realizuje zamówienia szybko, dzięki czemu do klienta docierają one maksymalnie w ciągu kilku dni roboczych od zakupu.