Jakie firanki do salonu długie czy krótkie?

Firanki ponownie wracają do łask, ozdabiając niemal każde pomieszczenie. Zapewniają prywatność, subtelnie blokują światło słoneczne, a do tego stanowią ciekawy element dekoracyjny. Jakie firanki do salonu długie czy krótkie?

Dlaczego warto kupić firany do salonu?

Firany do salonu pełnią wiele funkcji, a jednocześnie są uniwersalne. Dzięki temu można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach. Zawieszone na karniszu, zmniejszają ilość promieni słonecznych, wpadających do światła, a także dają poczucie prywatności. Ponadto mają właściwości aranżacyjne. Firanki prezentuję się elegancko, będąc idealnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza. Sprawiają, że mieszkanie staje się bardziej przytulne. Świetnie ocieplą pomieszczenia, utrzymane w surowych barwach. Wystarczy dobrać je odpowiednio do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie.

Pamiętaj, że odpowiednio dobrana firana jest elementem dekoracyjnym oraz dopełnieniem każdego wnętrza. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, jaki efekt chcesz uzyskać. Zastanów się, czy lepiej będzie wyglądać firanka krótka, czy długa. Zanim zdecydujesz się na zakup dodatku, koniecznie zmierz dokładnie okno, wybierz tkaninę, a także wzór lub kolor, dopasowując do aranżacji.

Które firanki do salonu — krótkie czy długie

Wybór firan to nie lada wyzwanie, tym bardziej, jeżeli zależy Ci na spójnej kompozycji. Do wyboru masz długie albo krótkie zasłony do salonu i innych pomieszczeń. Które wybrać? Tak naprawdę decyzja zależy od Ciebie i Twojego indywidualnego gustu. Jednak warto wziąć pod uwagę również wysokość okien, aranżację, a także konkretne pomieszczenie. Przykładowo w kuchni zazwyczaj wybiera się krótsze modele, ponieważ są praktyczniejsze. Z kolei do pokoju dziennego, tak jak i sypialni, lepszym wyborem będą długie firany, ponieważ blokują światło słoneczne, a w efekcie mieszkanie nie nagrzewa się zbyt mocno. Warto dodać, że nie ma znaczenia czy okno jest duże, czy małe. W obu przypadkach długa firanka będzie dobrze się prezentowała, ale już krótka niekoniecznie. Jeżeli masz w domu nowoczesne kaloryfery o wyjątkowych walorach estetycznych, to zastanów się nad krótkimi firankami, aby nie zasłonić kaloryfera, a go wyeksponować.

Przy wyborze długości firan warto wziąć pod uwagę sposób ich wieszania, a także pielęgnacje. Krótkie firany nieco łatwiej uprać, rozwiesić do wysuszenia, czy też powiesić na karniszu, ponieważ są mniejsze i lżejsze. Z tego względu są nieco wygodniejsze w użytkowaniu. Przy długich firankach te czynności mogą być problematyczne i mogą wymagać pomocy drugiej osoby np. aby je ładnie złożyć lub powiesić.

Firany do podłogi — kiedy warto je wybrać?

Długie firany do salonu są niezwykle efektowne i eleganckie. Pięknie prezentują się szczególnie w przestronnych pomieszczeniach, podkreślając ich wyjątkowy styl. Przy wyborze długich firan nie ma znaczenia czy okno jest duże, czy małe. Natomiast w przypadku dużych okien balkonowych, zdecydowanie lepiej wybrać firanki do ziemi niż krótkie modele. Te drugie po prostu będą wyglądać nieestetyczne.