Jakie kolory zastosować do sypialni dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna być dostosowana do wieku młodego człowieka, jego osobowości i zainteresowań. Warto pamiętać, iż to pomieszczenie często pełni kilka funkcji, co należy uwzględnić przy jego urządzaniu. Już dla kilkulatków sypialnia stanowi jednocześnie przestrzeń do zabawy i odpoczynku. Natomiast starsze pociechy uczą się w niej i poszerzają swoją wiedzę o świecie. Jakie kolory zastosować do sypialni dziecka, aby zapewnić młodemu człowiekowi komfortowe warunki?

Psychologia kolorów w aranżacji wnętrz

Urządzanie sypialni dziecka warto oprzeć na psychologii kolorów. Wykazano bowiem, że poszczególne barwy w odmienny sposób wpływają na nastrój i zachowanie. Jedne pobudzają do działania, drugie wyciszają. Istnieją też takie kolory, które wspierają kreatywność i dodają pewności siebie. Niektóre sprzyjają nauce, podczas gdy inne zachęcają do zabawy. Choć wykorzystanie psychologii kolorów w aranżacji wnętrz może wydawać się skomplikowanym rozwiązaniem, to w rzeczywistości nie jest to trudne. Trzeba tylko poznać znaczenie poszczególnych barw i wykorzystać te informacje do wspierania rozwoju młodego człowieka. Niektóre kolory mogą wręcz pomóc w wyciszeniu, co jest niezwykle ważne w przypadku nadpobudliwych dzieci.

Jak urządzić sypialnię małego dziecka?

Mogłoby się wydawać, że aranżacja sypialni najmłodszych dzieci nie nastręcza żadnych trudności. Takie maluszki nie mają jeszcze własnych preferencji, nie oglądają bajek i nie szaleją na punkcie ulubionych bohaterów. W rezultacie to rodzice mogą samodzielnie urządzić pokój swojej pociechy, nie pytając jej o zdanie. Dla wielu osób sporym zaskoczeniem może jednak okazać się fakt, iż dzieci do 3. roku życia nie reagują na barwy harmonijne i stonowane. Popularne pastele nie są zatem tak dobrym rozwiązaniem, jak można by przypuszczać. Kontrastowe zestawienia przykuwają wzrok małych dzieci i rozwijają w nich ciekawość. Jednak ich nadmiar w otoczeniu młodego człowieka może prowadzić do przebodźcowania. W związku z tym zaleca się, aby ściany pomalować na biało, szaro lub beżowo i postawić na kontrastowe dodatki dekoracyjne.

Jakie kolory zastosować w sypialni przedszkolaka?

Starsze dzieci reagują na większe spektrum kolorów. Na dodatek mają już swoje zainteresowania i ulubionych bohaterów bajek. Dużą popularnością wśród przedszkolaków cieszy się obecnie Psi Patrol. Dzieci w tym wieku pragną otaczać się tym, co lubią. Wiele z nich jest już w stanie wskazać swój ulubiony kolor i motyw. Warto zasięgnąć opinii przedszkolaka przy aranżacji jego sypialni. Postępując w ten sposób, dziecku przekazuje się niezwykle ważny komunikat: twoje zdanie jest ważne. Ten niewątpliwie wspiera jego asertywność i zachęca do formułowania własnych potrzeb. Urządzanie sypialni przedszkolaka powinno jednak opierać się na pewnej równowadze. Warto postawić na stonowane kolory ścian i mebli, które będą korzystnie oddziaływać na psychikę młodego człowieka. Np. biel zachęca do nauki i wprowadza atmosferę porządku, natomiast szarość działa wyciszająco. Ulubione kolory dziecka, w tym fiolet rozbudzający kreatywność czy żółć dodającą pewności siebie, warto przemycić w formie dodatków dekoracyjnych. Na tle białych ścian będą one prezentowały się interesująco i wpływały pozytywnie na nastrój młodego człowieka. Natomiast kolorowa pościel dziecięca, którą możesz znaleźć tutaj: https://posciel-szpulka.pl/posciel-dla-dzieci/ , stanowi świetne rozwiązanie, gdy pociecha domaga się wprowadzenia do pokoju bohaterów ulubionych bajek. Komplet z Psim Patrolem, Myszką Minnie czy Bingiem z pewnością spotka się z zainteresowaniem wielu przedszkolaków.

Jakie kolory wybrać do pokoju nastolatka?

Nastolatek wkracza w okres buntu, więc często chce postawić na swoim, zwłaszcza w kwestiach takich jak wystrój sypialni. Oczywiście, warto uwzględnić jego potrzeby i indywidualne preferencje, ponieważ to młody człowiek ma czuć się dobrze w swoim pokoju. Niemniej należy wypracować z nim pewien kompromis. Sypialnia nastolatka pełni zazwyczaj rolę miejsca do nauki. To w niej dziecko przygotowuje się do sprawdzianów i kartkówek. Jeśli wystrój pokoju będzie zbyt kolorowy, to może odwracać uwagę od przyswajania wiedzy i rozpraszać. Z kolei czerwone ściany wykazują silne działanie pobudzające i czasem skutkują jeszcze większym rozdrażnieniem u dziecka, które przechodzi przez burzę hormonalną. Pokój nastolatka powinien łączyć jego indywidualne preferencje z praktycznymi rozwiązaniami. Rekomenduje się, aby przestrzeń wydzielona do nauki była biała, zielona, szara bądź żółta, gdyż te kolory sprzyjają koncentracji i zapamiętywaniu. Natomiast strefa relaksu powinna odzwierciedlać indywidualne preferencje młodego człowieka. Może się w niej znaleźć miejsce na fioletowe ściany, granatową pościel czy plakaty ulubionych sportowców i wykonawców. Wystrój pokoju nastolatka stanowi spore wyzwanie, dlatego najlepiej wypracować z nim kompromis satysfakcjonujący obie strony.

Psychologia kolorów – jak działają poszczególne barwy?

W wyniku przeprowadzonych badań wykazano, iż poszczególne barwy niosą ze sobą inny warunek emocjonalny oraz różnią się między sobą działaniem. Fiolet stymuluje kreatywność, nie może jednak być zbyt ciemny, gdyż wówczas potęguje przygnębienie. Zieleń wprowadza harmonię i równowagę. Niebieski wycisza po dniu pełnym wrażeń. Różowy niesie ze sobą duży ładunek optymizmu i zachęca do okazywania innym serdeczności. Pomarańczowy dodaje energii niezbędnej do działania. Czerwony silnie pobudza i w nadmiarze może powodować agresję. Żółty wpływa korzystnie na funkcje poznawcze i koncentrację. Biel jest sprzymierzeńcem wszystkich osób, które wykonują zadania wymagające skupienia.

Białe, beżowe czy jasnoszare ściany mają jeszcze jedną zaletę, oprócz tej, iż wyciszają i ułatwiają koncentrację. Stanowią doskonałą bazę dla kolorowych i wzorzystych dodatków dekoracyjnych. Młodzi ludzie lubią otaczać się żywymi barwami, dlatego warto postawić na tekstylia domowe w intensywnych odcieniach. Wielokolorowe zasłonki, pościel czy koce potrafią rozbudzić dziecięcą kreatywność i ciekawość świata.

Posted in DomTagged