Jakie mogą być przyczyny sztywniejącego karku?

Jakie mogą być przyczyny sztywniejącego karku? Zdecydowana większość osób zdążyła już doświadczyć uciążliwości sztywniejącego karku. Mogą być bardzo różne przyczyny pojawienia się tej dolegliwości. Mogą okazać się bardzo poważne, ale bywa także że są o wiele mniej groźne. Sztywniejący kark można zbadać w bardzo prosty sposób. Wystarczy wysunąć głowę do przodu, a następnie spróbować dotknąć podbródkiem własnego mostka. Ta próba w stanie chorobowym spowoduje silny ból, a mięśnie napotkają opór.

Definicja sztywności karku

Sztywność karku jest bardzo częstym objawem o oponowym charakterze. Przymusowe ustawienie głowy i ograniczenie swobody ruchów szyją występują w przypadku poważnego podrażnienia opon mózgowych w trakcie przechodzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu, przy guzach tylnego dołu czaszki i szyjnych odcinków rdzenia kręgowego.

Często zdarza się, że sztywniejący kark jest spowodowany nawykami samego pacjenta, który przykładowo zasypia w nieodpowiedniej pozycji.

Problem ten może się także pojawić u wielu osób, które pracują w warunkach sprzyjających powstawaniu tej dolegliwości. Będą to przede wszystkim zawody, w których pracuje się przy komputerze.

Sztywność karku może także być spowodowana wszelkiego rodzaju nadwyrężeniami mięśni. Zdarza się to szczególnie u osób uprawiających sport.

Co mogą oznaczać objawy związane ze sztywnością karku?

Bardzo nierozsądnie jest ignorować pojawienie się objawów wskazujących na sztywniejący kark. Może się zdarzyć, że ta niegroźna z pozoru dolegliwość świadczyć będzie o poważniejszym problemie, który może poważnie zagrozić zdrowiu.

Objawy sztywności karku powodują jego ból i wymuszają ograniczenie ruchów szyją i głową. Dużą zaletą tej dolegliwości jest to, że w zdecydowanej większości przypadków nie da się jej nie zauważyć, zwłaszcza próbując odwrócić głowę w bok.

Przyczyny pojawienia się sztywności karku

Fizycznie sztywność karku jest spowodowana napięciem tkanek miękkich oraz skurczem dźwigacza łopatki, który ma za zadanie łączenie kręgosłupa szyjnego z barkiem.

Za jego kontrolę odpowiada III i IV korzeń nerwowy. Nadmierne napinanie dźwigacza może być spowodowane ciągłym stresem, częstym przyjmowaniem niewłaściwej pozycji (przykładowo podczas trzymania telefonu między uchem a barkiem) lub pozostawaniem w jednej pozycji zbyt długo.

Ponadto sztywniejący kark może towarzyszyć następującym dolegliwościom:

  • reumatoidalnemu zapaleniu stawu
  • polimialgii reumatycznej
  • zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa
  • zaburzeniom krążków międzykręgowych

Poza tym pojawienie się sztywności karku może także być następstwem urazu tamtej okolicy zwłaszcza jeśli podczas wypadku szyja była narażona na gwałtowny ruch w tył lub przód. Idealnym przykładem jest wypadek samochodowy.

Sztywność karku może także należeć do niespecyficznych objawów w przypadku:

  • udaru mózgu
  • choroby parkinsona
  • dystonii szyjnej
  • kręczu szyi
  • infekcji dotykających obszaru szyi
  • nakłucia lędźwiowego

W celu zapobiegania sztywnieniu stawów można stosować wszelkiego rodzaju suplementy a w przypadku gdy pojawi się sztywniejący kark, można łagodzić tę dolegliwość poprzez m.in. rozciąganie, odpoczynek lub skorzystania z usług takich jak fizjoterapia Kraków.