Jakie są rodzaje hydrolatów? Czy warto je stosować?

Kosmetyki z drogerii nie spełniają twoich oczekiwań i zaczęłaś interesować się naturalną pielęgnacją? Nie obejdzie się ona bez hydrolatów. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym są hydrolaty, jak dobrać je do rodzaju skóry i jak zastosować je w codziennej pielęgnacji.

Co to jest hydrolat?

Hydrolat to woda roślinna lub kwiatowa pozostała po produkcji olejku eterycznego. Jak dokładnie powstaje? Aby wyprodukować olejek eteryczny, wykorzystuje się proces destylacji. Woda jest zagotowywana, a powstałą parę wodną przepuszcza się przez części roślin i kwiatów. W ten sposób nabiera ona roślinnego lub kwiatowego zapachu i skrapla się. W wodzie pojawia się pachnący olejek eteryczny dający łatwo się oddzielić. Woda, która została, to właśnie hydrolat.

Jednak, co istotne, producenci dbający o najwyższą jakość produktów wytwarzają je w destylarniach nastawionych wyłącznie na tworzenie hydrolatów. Innymi słowy, woda roślinna nie jest wtedy zaledwie produktem ubocznym, a głównym celem destylacji. Tego typu wysokiej jakości hydrolaty znajdziesz na Ecospa, np. hydrolat lawendowy ekologiczny.

Bottle with lavender oil and lavender bouquet on old wooden table

Jak dobrać hydrolat do swojej skóry?

Dlaczego woda roślinna ma tak niezwykłe właściwości pielęgnacyjne? Po oddzieleniu olejku eterycznego pozostają w niej jego niewielkie ilości oraz rozpuszczalne cząstki roślinne. Otrzymujemy delikatny i bezpieczny produkt do pielęgnacji skóry i włosów, a jego konkretne właściwości zależą od tego, z jakiej rośliny czy kwiatu był pozyskany.

Co ważne, hydrolaty sprawdzą się do każdego rodzaju skóry. Z ich działania będą zadowolone zarówno posiadaczki cery normalnej, jak i tej nieco bardziej problematycznej: suchej, trądzikowej czy mieszanej. Zobacz poniżej, które hydrolaty będą najlepsze dla twojej skóry.

  • Hydrolat różany – jeden z najpopularniejszych hydrolatów o przepięknym zapachu róży. Jego niezwykłe właściwości nawilżające, kojące i odmładzające docenią osoby borykające się z suchością, podrażnieniami skóry i pierwszymi oznakami starzenia. Idealny do cery suchej, wrażliwej i dojrzałej.
  • Hydrolat z czystka ladanowego – ma działanie oczyszczające i ściągające, a także antybakteryjne i przeciwzapalne. To wszystko sprawia, że jest wprost idealnym produktem do walki z trądzikiem, zaskórnikami, przebarwieniami i stanami zapalnymi.
  • Hydrolat lawendowy – wyjątkowo uniwersalny, o pięknym zapachu lawendy; sprawdzi się do każdego rodzaju skóry – zregeneruje ją i odświeży.
  • Hydrolat bławatkowy – chłodzi i łagodzi skórę, a także usuwa obrzęki. Jest szczególnie polecany do pielęgnacji okolicy oczu.
  • Hydrolat z zielonej herbaty – zostały skoncentrowane w nim niezwykłe antyoksydacyjne właściwości herbaty. Oznacza to, że świetnie sprawdzi się do cery suchej i dojrzałej – zadziała przeciwzmarszczkowo, nawilżająco i ujędrniająco.
Essential oil and lavender flowers on old table.

Jak wykorzystać hydrolaty w codziennej pielęgnacji?

Hydrolaty mają bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stanowią podstawę naturalnej pielęgnacji. Są skuteczne, a jednocześnie delikatne, dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z naturalnymi kosmetykami, w pierwszej kolejności wypróbuj właśnie hydrolatów. Ponadto, są one szczególnie łatwe w użyciu i szybko zauważysz pierwsze efekty.

Najprostszym sposobem na dołączenie ich do rutyny pielęgnacyjnej jest po prostu bezpośrednia aplikacja na skórę. Możesz przecierać twarz nasączonym wacikiem, ale najlepiej jest po prostu spryskać oczyszczoną wcześniej skórę – zwykle hydrolaty są zamknięte w wygodnej butelce z atomizerem. W ten sposób zastąpią drogeryjne toniki o skomplikowanym składzie. Spryskanie twarzy hydrolatem świetnie przygotowuje ją do aplikacji kremu lub naturalnego oleju.

Hydrolaty możesz rozrabiać również z glinkami oraz algami, tworząc unikalne maseczki: nawilżające, przeciwtrądzikowe, odżywcze i inne. Dobierając hydrolat do swojej cery, stworzysz maseczki na bazie naturalnych składników idealnie skoncentrowane na aktualnych potrzebach twojej skóry.

Jak jeszcze możesz wykorzystać wody roślinne? Przydadzą się np. jako odświeżająca mgiełka do twarzy i ciała podczas upałów oraz do pielęgnacji włosów. A dla osób bardziej zaawansowanych w naturalnej pielęgnacji, będą stanowić świetną bazę dla wielu kosmetyków DIY: kremów, balsamów, płynów do demakijażu, toników i innych.