W dzisiejszych czasach dzieci spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej — w samochodzie w drodze do przedszkola, czy szkoły, w ławce na zajęciach lekcyjnych, przed telewizorem i przed komputerem. Zbyt mała ilość ruchu jest dla młodego, rozwijającego się organizmu zabójcza. Pojawiają się problemy z kręgosłupem, wady postawy, różne asymetrie oraz dysfunkcje. Aby im zapobiec, warto wprowadzić codzienne ćwiczenia. Dobrym pomysłem może być joga dla dzieci.
Joga dla dzieci — zalety
Joga dla dzieci jest fantastycznym pomysłem z wielu powodów. Oto one:
- Dziecko poznaje swoje ciało, jego silne i słabe strony.
- Joga uczy cierpliwości. Dziecko widzi, że regularna praktyka się opłaca, bo widzi namacalne efekty. Coś, co jednego dnia zupełnie nie wychodzi, innego może się już udać.
- Dziecko uczy się akceptacji słabości innych. Ćwiczenia w grupie dają szansę obserwacji, co innym wychodzi lepiej, a co gorzej. Podczas gdy jedno dziecko wykonuje jakąś pozycję bez wysiłki, dla innego może to być dużym wyzwaniem.
- Joga uczy umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi oraz pracy w grupie bowiem ćwiczenia często odbywają się w parach, a nawet trójkach.
- Joga wycisza i uspokaja. Dodatkowo dzieci uczą się koncentracji, ponieważ w trakcie ćwiczeń skupiają się na zadaniu.
- Regularne ćwiczenia wzmacniają ciało i poprawiają jego elastyczność.
Joga z dzieckiem. Jak praktykować?
Ponieważ dzieci z natury są ruchliwe i mają dużo energii, zajęcia powinny zostać przeprowadzone w zupełnie inny sposób niż dla dorosłych. Jak zatem praktykować jogę z dziećmi? Oto kilka wskazówek:
- Joga dla dzieci powinna zacząć się od zabawy. Zajęcia powinny być dynamiczne, a dopiero później, stopniowo należy zaznajamiać dziecko z poprawnością i dokładnością wykonywania ruchów oraz pokazać mu, jak skupiać się na oddechu.
- Do zajęć warto włączyć instrumenty muzyczne, np. dzwonki, których dźwięki będą miały działanie wyciszające i uspokajające. Ponadto angażują zmysł słuchu.
- Zwróć uwagę na zmysły: poproś dzieci, aby dotknęły podłogi lub spróbowały dotknąć powietrza wokół nich. Możesz zaproponować, aby obserwowały powieki od wewnętrznej strony i np. nazwały kolory, jakie widzą.
- Dobuduj do asan ciekawą historię, dzieci wtedy szybciej je zapamiętają.
- Po zakończonych ćwiczeniach nie zapomnij o relaksie.
Joga z dzieckiem. Od jakiego wieku?
Jogę mogą już praktykować czterolatki. Oczywiście zajęcia dla dla takich maluchów odbywają się w formie zabawy i są nastawione na wprowadzenie dziecka w arkany jogi. Ćwiczenia mają charakter naśladowania i odgrywania zachowań zwierząt, przy czym uczą utrzymywania równowagi, kontrolowania swojego ciała i koncentracji.
W zajęciach najchętniej uczestniczą dzieci w wieku 7-13 lat, które rozumieją polecenia wydawane przez instruktora i potrafią skupić uwagę na określonej czynności. Zajęcia prowadzone są podobnie, jak te, na które uczęszczają dorośli. To doskonałe wprowadzenie i początek, od którego można zacząć swoją przygodę z jogą.