Joga dla dzieci. Czy to dobry pomysł?

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej — w samochodzie w drodze do przedszkola, czy szkoły, w ławce na zajęciach lekcyjnych, przed telewizorem i przed komputerem. Zbyt mała ilość ruchu jest dla młodego, rozwijającego się organizmu zabójcza. Pojawiają się problemy z kręgosłupem, wady postawy, różne asymetrie oraz dysfunkcje. Aby im zapobiec, warto wprowadzić codzienne ćwiczenia. Dobrym pomysłem może być joga dla dzieci.

Joga dla dzieci — zalety

Joga dla dzieci jest fantastycznym pomysłem z wielu powodów. Oto one:

  1. Dziecko poznaje swoje ciało, jego silne i słabe strony.
  2. Joga uczy cierpliwości. Dziecko widzi, że regularna praktyka się opłaca, bo widzi namacalne efekty. Coś, co jednego dnia zupełnie nie wychodzi, innego może się już udać.
  3. Dziecko uczy się akceptacji słabości innych. Ćwiczenia w grupie dają szansę obserwacji, co innym wychodzi lepiej, a co gorzej. Podczas gdy jedno dziecko wykonuje jakąś pozycję bez wysiłki, dla innego może to być dużym wyzwaniem.
  4. Joga uczy umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi oraz pracy w grupie bowiem ćwiczenia często odbywają się w parach, a nawet trójkach.
  5. Joga wycisza i uspokaja. Dodatkowo dzieci uczą się koncentracji, ponieważ w trakcie ćwiczeń skupiają się na zadaniu.
  6. Regularne ćwiczenia wzmacniają ciało i poprawiają jego elastyczność.

Joga z dzieckiem. Jak praktykować?

Ponieważ dzieci z natury są ruchliwe i mają dużo energii, zajęcia powinny zostać przeprowadzone w zupełnie inny sposób niż dla dorosłych. Jak zatem praktykować jogę z dziećmi? Oto kilka wskazówek:

  1. Joga dla dzieci powinna zacząć się od zabawy. Zajęcia powinny być dynamiczne, a dopiero później, stopniowo należy zaznajamiać dziecko z poprawnością i dokładnością wykonywania ruchów oraz pokazać mu, jak skupiać się na oddechu.
  2. Do zajęć warto włączyć instrumenty muzyczne, np. dzwonki, których dźwięki będą miały działanie wyciszające i uspokajające. Ponadto angażują zmysł słuchu.
  3. Zwróć uwagę na zmysły: poproś dzieci, aby dotknęły podłogi lub spróbowały dotknąć powietrza wokół nich. Możesz zaproponować, aby obserwowały powieki od wewnętrznej strony i np. nazwały kolory, jakie widzą.
  4. Dobuduj do asan ciekawą historię, dzieci wtedy szybciej je zapamiętają.
  5. Po zakończonych ćwiczeniach nie zapomnij o relaksie.

Joga z dzieckiem. Od jakiego wieku?

Jogę mogą już praktykować czterolatki. Oczywiście zajęcia dla dla takich maluchów odbywają się w formie zabawy i są nastawione na wprowadzenie dziecka w arkany jogi. Ćwiczenia mają charakter naśladowania i odgrywania zachowań zwierząt, przy czym uczą utrzymywania równowagi, kontrolowania swojego ciała i koncentracji.

W zajęciach najchętniej uczestniczą dzieci w wieku 7-13 lat, które rozumieją polecenia wydawane przez instruktora i potrafią skupić uwagę na określonej czynności. Zajęcia prowadzone są podobnie, jak te, na które uczęszczają dorośli. To doskonałe wprowadzenie i początek, od którego można zacząć swoją przygodę z jogą.