Kamienie szlachetne – nadprzyrodzona moc?

Kamienie szlachetne towarzyszyły ludzkości od wieków w wielu kulturach – używano ich w rytuałach leczniczych, duchowych, religijnych, w ozdabianiu ciała i ubrań. Zachwycają nas swoim pięknem do dziś. Są darami Ziemi. Nie da się wziąć kryształu górskiego do ręki i nie zachwycić jego doskonałością i pięknem. Każdy z tych kamieni wygląda jakby miał w sobie inny, zaklęty wymiar. Przypisywano im zdolności pogłębiania więzi z naturą, z duszami, moc pobudzania w ludziach dobrych cech – odwagi, dobroci, cierpliwości, miłości, pewności siebie, wybaczania.

Rodzaje najpopularniejszych kamieni i ich charakterystyka 

Za jeden z najpiękniejszych niewątpliwie uchodzi różowy kwarc. Przez swą barwę kojarzony z miłością i sercem. W starożytnym Egipcie kobiety dodawały sproszkowany różowy kwarc do swoich kremów bo wierzyły, że przyniesie im to wieczne piękno. W kulturze wschodu używa się różowego kwarcu do wytwarzania gua sha i masażerów. 

Turkus- utożsamiano go z mądrością. Opalizujące kolory od niebieskiego do zieleni miał przynosić starożytną mądrość. Wiele talizmanów, figurek i biżuterii było robionych z turkusu by podkreślić ich moc przynoszenia szczęścia i bogactwa.

Ametyst- jego kolorem jest purpura, utożsamiany ze spokojem i bezpieczeństwem. Obdarowywano nim podróżników by chronił ich i przynosił dobry sen na szlaku. Fioletowe tony ametystu mają przynosić spokój i ukojenie, kojarzone są z lawendą.

Górski kryształ – Grecy wierzyli, że kryształy górskie były zaklętymi przez bogów wiecznymi soplami lodu. Łączono go z czystością myśli, mądrymi decyzjami, natchnieniem, skupieniem.

Kamień księżycowy- W niektórych regionach Indii do dziś jest popularnym ślubnym prezentem, kojarzony z żeńską energią przez cykliczność księżyca. Ma wspomagać intuicję i pomagać w dokonaniu właściwych wyborów.

Proste czynności potrafią nieść najwięcej radości. 

Jedne z ulubionych zajęć małych dzieci jest zbieranie kamieni. Jest coś pierwotnego w tej prostej czynności przekopywania piasku lub wypatrywania w morzu. Pozwala poczuć bliskość z naturą, zachwycić się kolorami i kształtami świata, wyostrzyć zmysły jak dotyk, wzrok, słuch, zapach. Same kamienie półszlachetne również mają w sobie dużo z pierwotności – ich idealna, wyrzeźbiona struktura może mieć setki a nawet tysiące lat. Ich niezmienność i stabilność od zawsze przyciągała zmiennych i niestałych ludzi dzięki temu do dziś są dobrym prezentem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. To wspaniały pomysł by również nagrodzić samą siebie i powrócić wspomnieniami do beztroskich czasów dzieciństwa.