Kąpiel w krochmalu to metoda naszych babć na podrażnioną, zaczerwienioną skórę u niemowlaków. Ta sprawdzona metoda może także pomóc na skórę atopową, nawet u dorosłego. Jak przygotować krochmal do kąpieli? Jak często kąpać w nim dziecko? Jakie efekty przynosi regularna kąpiel w krochmalu? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Czym jest krochmal?
Krochmal to mikstura o konsystencji kisielu, która powstaje w wyniku połączenie skrobi roślinnej z wodą. Zwykle jest to skrobia ziemniaczana, ale zastosować można także skrobię kukurydzianą lub ryżową.
Dawniej używany był do jako etap prania pościeli lub bielizny. Wykrochmalone tkaniny nie wchłaniają bowiem wilgoci ani kurzu, dzięki czemu nie namnażają się na nich bakterie, łatwiejsze jest także uporanie się z ewentualnymi zabrudzeniami. Dziś krochmalu raczej się unika. Głównym powodem jest sztywność wykrochmalonych tkanin, przez co stają się nieprzyjemne w dotyku.
Krochmal do kąpieli — na co pomoże?
Z krochmalu można przygotować także kąpiel dla dziecka. To dobry sposób na złagodzenie podrażnień, którym często ulega delikatna skóra noworodka. Regularne kąpiele w krochmalu sprawią, że wszelkie zmiany skórne, jak zaczerwienienia i odparzenia pieluszkowe, a także otarcia, potówki czy też reakcje alergiczne spowodowane środkami pielęgnacyjnymi lub nieodpowiednio dobranymi kosmetykami zostaną zminimalizowane.
Krochmal działa także na trądzik niemowlęcy (przemywa się wówczas skórę dziecka wacikiem) oraz na atopowe zapalenie skóry. Zastosowanie znajduje również przy skazie białkowej
Kąpiel w krochmalu — przepis
Przygotowanie krochmalu do kąpieli jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Do przygotowania mikstury będziesz potrzebować jedynie 2 łyżki mąki ziemniaczanej oraz 6 litrów wody.
Na początek mąkę ziemniaczaną rozpuść w szklance zimnej wody. Pozostałą wodę zagotuj, po czym wlej do niej zawiesinę. Gotujący się krochmal cały czas energicznie mieszaj, w ten sposób unikniesz powstania grudek (Krochmal do kąpieli powinien mieć konsystencję rzadkiego, gładkiego kisielu). Następnie wlej go do wanienki z ciepłą wodą i poczekaj, aż tak przygotowana kąpiel będzie miała temperaturę 36-37 st. Celsjusza.
Kąpiel noworodka w krochmalu nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Za pierwszym razem warto zrobić „próbę” ok. 5-10 minut.
W trakcie kąpieli należy uważać szczególnie, aby dziecko nie wyślizgnęło się z rąk. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę, bez zbyt mocnego pocierania. Ponieważ krochmal pozostawia na skórze delikatny warstwę ochronną, nie należy go spłukiwać. Nie ma też sensu dodatkowo smarować dziecko oliwką.
Jak często kąpać dziecko w krochmalu?
Częstotliwość kąpieli dziecka w krochmalu zależy od reakcji jego skóry. Jeżeli wysypka czy inne dolegliwości skórne będą ustępować, malucha można kąpać 2-4 razy w tygodniu. Jeżeli jednak objaw skórne nie przejdą, należy skontaktować się z lekarzem. Może się również zdarzyć, że dolegliwości nasilą się. Konieczne jest wtedy przerwanie kąpieli w krochmalu, gdyż może to świadczyć o zakażeniu tzw. drożdżakami.
Kąpiel w krochmalu dla dorosłego
Kąpiel w krochmalu sprawdzi się również w przypadku osób dorosłych, którym dokuczają różnego rodzaju egzemy, atopowe zapalenie skóry czy swędzące wysypki. Zasada przygotowania jest ta sama, przy czym ilość krochmalu nalezy zwiększyć co najmniej dwukrotnie – zależnie od wielkości wanny. Oczywiście wody powinno być tyle, aby zanurzone było w niej całe ciało. Takie kąpiele w krochmalu możnastosować profilaktycznie raz w tygodniu lub co kilka dni w przypadku nasilenia choroby.