Kasza jaglana: właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Kasza jaglana jest jedną z najstarszych i najzdrowszych kasz. Niestety w wielu domach jest rzadkością i wciąż pozostaje niedoceniona. Warto jednak na stałe włączyć do swojej diety kaszę jaglaną, ponieważ zawiera wiele cennych właściwości, ponadto jest jedną z niewielu kasz zasadotwórczych. Co warto wiedzieć na temat kaszy jaglanej? Jakie właściwości lecznicze i wartości odżywcze ma kasza jaglana? Poznaj zalety kaszy jaglanej!

Kasza jaglana: właściwości lecznicze

Kaszę jaglaną otrzymuje się z prosa, a uprawiano ją już w czasach neolitu. Na polskich stołach stała się popularna w minionych wiekach, nazywano ją wtedy jagłami lub krupem. Już wtedy doceniano jej znakomity smak oraz wyjątkowe właściwości zdrowotne. Jakie właściwości lecznicze posiada kasza jaglana?

  • Nie zawiera glutenu, dlatego zalecana jest osobom chorującym na celiakię.
  • Do swojej diety powinny ją wprowadzić osoby cierpiące na niedokrwistość, ponieważ zawiera dużą ilość żelaza.
  • Ze względu na dużą zawartość białka, sprawdzi się idealnie w diecie bezmięsnej.
  • Jest lekkostrawna i dobrze przyswajalna (można ją wprowadzać do diety niemowląt jako jeden z pierwszych produktów zbożowych).
  • Jest zasadotwórcza, więc pomaga odkwasić organizm.
  • Wykazuje właściwości ocieplające — wzmacnia osłabiony i wychłodzony organizm.
  • Ma właściwości antywirusowe i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny) dlatego wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych.

Kasza jaglana to bogactwo krzemu, który odpowiada za:

  • mineralizację kości, zapobiega ich odwapnianiu i przyspiesza regenerację po urazach,
  • zapewnia zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci,
  • zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych,
  • wpływa na przemianę materii i ułatwia odchudzanie.

Kasza jaglana: wartości odżywcze

Pod względem wartości odżywczych kasza jaglana odpowiada kaszy gryczanej. Ma mało skrobi, za to dużo białka. Zawiera witaminę E, witaminy z grupy B (B1 – tiamię, B2 – ryboflawinę, B6 – pirydoksynę oraz kwas pantotenowy) i lecytynę. Dostarcza organizmowi składników mineralnych takich jak magnez, wapń, fosfor, potas i żelazo. Zawiera również witaminę E oraz lecytynę, które poprawiają pamięć i koncentrację. Jest także bogata w antyoksydanty, czyli substancje wychwytujące i neutralizujące wolne rodniki.

Kasza jaglana: jak gotować?

Kasza jaglana ma dosyć neutralny smak dlatego może być podawana na słono i na słodko.

Zanim ugotujesz kaszę, przepłucz ją najpierw na sicie gorącą wodą. Następnie zalej ją zimną wodą i od momentu zagotowania trzymaj na małym ogniu przez 15-20 minut.

Tak przygotowana sprawdzi się idealnie w daniach obiadowych — jako dodatek do dań mięsnych oraz jarskich, na kolację i na słodkie śniadanie, na przykład pod postacią jaglanki.

Przepis na jaglankę

Kaszę lub płatki jaglane ugotuj z mlekiem (lub na wodzie) na małym ogniu, cały czas mieszając. Możesz użyć mleka krowiego, jak i roślinnego. Do lekko rozgotowanej masy możesz dodać dowolne przyprawy i owoce. Jaglanka jest bardzo odżywczym i smacznym daniem śniadaniowym, możesz ją zjeść również w ramach przekąski.