Kasza manna na wodzie. Jak gotować?

Kasza manna, znana również pod nazwą — grysik, to lekkostrawna kasza wytwarzana z ziaren pszenicy, chociaż występuje również w wersji orkiszowej lub razowej. Można z niej przyrządzić pyszne desery, nadaje się do zagęszczania zup i sosów, sprawdza się również jako zamiennik bułki tartej w kotletach mielonych, czy jako panierka do schabowych. Wiele osób uważa, że grysik jest mniej wartościowy niż jego grubsze „kuzynki”, ale to nieprawda. Wystarczy zadbać o odpowiednie przygotowanie kaszy manny. Poniżej znajdziecie wskazówki, co zrobic, aby kasza manna na wodzie zachowała jak najwięcej wartości odżywczych.

Kasza manna — wartości odżywcze

Kasza manna dostarcza do naszego organizmowi przede wszystkim węglowodany (75 g na 100 g produktu), białko i tłuszcze. Zawiera także witaminy z grupy B: B1, B2 i B6 oraz witaminę E i witaminę PP (niacynę). Ponadto obecne są w niej minerały takie jak: cynk, żelazo, mangan, krzem, potas czy jod. Grysik zawiera także niewielkie ilości błonnika (2,5 g na 100 g kaszy) i flawonoidów.

Niestety po kaszę mannę nie powinny sięgać osoby na diecie odchudzającej, cukrzycy oraz osoby nietolerujące glutenu. Grysik jest bowiem kaloryczny (w 100 g zawiera ok. 360 kal), a jego indeks glikemiczny wynosi 60. Natomiast kasza manna, ponieważ jest lekkostrawna, szczególnie polecana jest dzieciom, a także osobom cierpiącym na problemy ze strony układu pokarmowego. Grysik bowiem dobrze wpływa na jego pracę, osłania żołądek i nie obciąża układu trawiennego.

Kasza manna na wodzie. Jak gotować?

Kasza manna na wodzie to lekkostrawny i pożywny posiłek, idealny na śniadanie. Do tego przygotujesz ją w kilka minut.

Składniki: 2 szklanki wody, 4 łyżki kaszy manny, 2 łyżeczki cukru, szczypta soli, opcjonalnie: rodzynki

Przygotowanie: Do garnka wlej wodę, wsyp kaszę i dodaj cukier. Gotuj na średnim ogniu, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Gdy kasza napęcznieje i uzyska pożądaną konsystencję, zdejmij garnek z gazu. W trakcie gotowania możesz dodać rodzynki. Kaszę manną możesz podawać z sokiem malinowym lub ulubionymi, najlepiej miękkimi owocami.

Kasza manna z gruszką

Składniki: 1/2 szklanki wody (lub 3/4, jeśli wolisz rzadszą kaszę) , dojrzała gruszka, 5 łyżek kaszy manny.

Przygotowanie: Gruszkę umyj, obierz i wytnij gniazdo nasienne. Miąższ możesz zmiksować za pomocą blendera, zetrzeć na tarce lub rozgnieść widelcem. Do garnka wlej wodę i wsyp kaszę. Ustaw średnią moc palnika i gotuj, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Kasza zacznie pęcznieć po ok. 3 minutach. Dodaj pulpę z gruszki, całość zamieszaj i wyłącz.

Jeśli masz więcej czasu, możesz kasze zalać wodą i odstawić na 10 minut. Kasza szybciej się ugotuje.