Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Teraz przyszłe mamy często korzystają z zajęć w szkole porodowej. Kiedyś takie praktyki nie były popularne. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się na tym, dlaczego tak w zasadzie warto zapisać się do szkoły rodzenia i w którym trymestrze ciąży najlepiej to zrobić. Zapraszamy do dalszego czytania artykułu, jeśli zastanawiasz się nad zapisaniem do szkoły rodzenia.

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia może przynieść przyszłym rodzicom wiele korzyści. Zdobywają oni nie tylko przydatną i praktyczną wiedzę, ale też umiejętności, które w późniejszym okresie przydadzą się przy wychowywaniu potomstwa. Co więcej, ćwiczenia  przydają się nie tylko kobietom, ale też mężczyznom. Zajęcia te pomogą przyszłemu ojcu, w opiece nad dzieckiem. Często mogą oni mieć większy problem z wytworzeniem więzi emocjonalnej z dzieckiem, ponieważ nie czują go przez 8 miesięcy, tak jak kobiety, które noszą dziecko pod sercem. Szkoła rodzenia pomaga też przyszłym ojcom w okresie ciąży partnerki, by mogli oni jej pomóc w trudnych chwilach. Należy przecież pamiętać, że ciąża nie dotyczy tylko kobiety, a obojgu partnerów, każdy z zajęć wyniesie dla siebie coś wartościowego. 

Co jeśli nie można uczestniczyć w zajęciach ze szkoły rodzenia?

Niektórzy rodzice zbyt późno decydują się na uczestnictwo w szkole rodzenia, przez co mogą nie mieć okazji skorzystać z zajęć. Warto jednak spróbować innych metod. Swoją wiedzę możemy uzupełniać materiałami online, szkoła rodzenia w artykułach na mami.pl to zbiór przydatnej wiedzy dla przyszłych rodziców. W internecie można znaleźć praktyczne poradniki na temat ciąży, ale także ćwiczenia online, które można wykonywać samodzielnie lub z drugą połową. Warto też umówić się do lekarza prowadzącego ciąże, by odpowiedział nam na wszystkie nurtujące pytania. 

Mimo wszystko, jeśli mamy taką możliwość, to warto skorzystać z zajęć. To nie tylko przydatna i praktyczna wiedza, ale też nowe znajomości, wśród osób, które także wchodzą w ten nowy i wspaniały etap w swoim życiu. 

Kiedy należy zapisać się do szkoły rodzenia?

9 miesięcy oczekiwania to dość mało czasu na to, by w pełni przygotować się na przyjście dzidziusia na świat. W tym czasie trzeba przygotować wyprawkę, pokój i… potrzebną wiedzę. Specjaliści radzą, by do szkoły rodzenia zapisać się w 21 tygodniu ciąży. To optymalny czas dla matki, jak i dziecka, w tym okresie poranne mdłości i inne dolegliwości powinny już ustać, a ogólne samopoczucie kobiety znacznie się poprawia. To wtedy wyczuwalne są także pierwsze ruchy dziecka, dzięki czemu zajęcia pomogą łatwiej wytworzyć emocjonalną więź. 

Jak wygląda typowy program szkoły rodzenia?

Każda szkoła rodzenia może inaczej podchodzić do tematu narodzin dziecka i jego wychowania. Jest kilka stałych elementów, które powinny znaleźć się w programie:

 • dbanie o siebie w ciąży, 
 • jak ćwiczyć w ciąży, 
 • co powinno znaleźć się w wyprawce, 
 • na co się przygotować przed porodem, 
 • jak wygląda plan porodu, 
 • jakie są niepokojące objawy w trakcie ciąży, 
 • jak radzić sobie z bólem przy porodzie, różne techniki, możliwości,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • pierwsza pomoc w nagłych przypadkach, 
 • oznaki zbliżającego się porodu, 
 • pomoc partnera, 
 • opieka nad noworodkiem. 

Przed wyborem konkretnej szkoły rodzenia, warto zapoznać się z programem zajęć, by był do nas jak najlepiej dopasowany.