Kim była Nika Strzemińska?

Nika Strzemińska – postać, która inspiruje

Nika Strzemińska tak naprawdę nazywała się Jakobina Ingeborga Strzemińska i urodziła się w 1936 roku, w Łodzi (zmarła w 2001 roku, w Warszawie). Jakobina była lekarką, psychiatrą, pisarką oraz propagatorką sztuki swoich rodziców. Matka Niki była Katarzyna Kobro była bowiem rzeźbiarką, a ojciec, Władysław Strzemiński, pisarzem. Oboje uznani są za twórców modernistycznych.

Jakobina studiowała na Akademii Medycznej w Łodzi, w 1961 roku udało jej się uzyskać dyplom lekarski. Nie poprzestała jednak na tym i kształciła się dalej. W 1965 roku, po studiach na Uniwersytecie Łódzkim, zdobyła dyplom z antropologii. Następnie rozpoczęła pracę w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W 1971 roku zrobiła specjalizację z psychiatrii, a trzy lata później uzyskała tytuł doktora. Jej doktorat nosił tytuł “Współzależność pewnych cech antropometrycznych z przebiegiem schizofrenii.” Została pierwszą kobietą w historii Polski, która pływała na krajowych statkach handlowych. Trwało to aż 17 lat! Oprócz tego pracowała m.in. w Szpitalu Tworkowskim oraz współpracowała z Polską Fundacją Alzheimerowską. 

Kobieta, o której warto pamiętać

Oprócz kariery medycznej, Nika Strzemińska była również aktywna w świecie sztuki. Była osobą ambitną, realizującą stawiane sobie cele. Choć była kobietą, to nie bała się walczyć o siebie i robiła to, co uznała za słuszne. Dzięki jej aktywności zawodowej i prywatnej mamy dostęp do jej prac, które dotyczyły bardzo wielu dziedzin i zagadnień. Nika jest autorką prac z zakresu antropologii oraz psychiatrii. Dodatkowo, napisała wiele opowieści morskich oraz serię reportaży. W swoim dorobku posiada również książki poświęcone rodzicom “Sztuka, miłość i nienawiść. O Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim” (2001), “Katarzyna Kobro” (2004, jest to rozszerzona wersja książki, która została wydana po włosku, w Mediolanie, we wrześniu 1998 roku). Dodatkowo Nika jest autorką scenariuszy filmowych – “Pośmiertny tryumf Władysława Strzemińskiego” (1993) i “Katarzyna Kobro rzeźbiarka” (1998). Jakobina jest również inicjatorką (razem z Georgiem Kobro) Nagrody im. Katarzyny Kobro, przyznawanej od 2001 roku w Łodzi. Strzemińska była również bohaterką audycji “Szkic do portretu” Remigiusza Grzeli (rok 2001, II Program Polskiego Radia). Jakobina Ingeborga Strzemińska została pochowana w prawosławnej części Cmentarza Doły, znajdującego się w Łodzi. Jej ciało spoczywa w grobie matki, z którą była mocno związana, i której twórczość podziwiała.